„Zatím nemáme datum, ale vláda to udělá,“ řekl premiér Pedro Sanchéz v pondělí večer během svého prvního televizního rozhovoru od nástupu do funkce. Připomněl, že loni byl v parlamentu přijat nezávazný návrh na odstranění pozůstatků Francisca Franca z Údolí padlých a přemění místa na „památník obětí fašismu“.

„Španělsko si nemůže dovolit symboly, které rozdělují Španěly. Něco, co je nemyslitelné v Německu nebo v Itálii, zemích, které také trpěly fašistickými diktaturami, by nemělo být možné v naší zemi,“ dodal.

Už dříve v pondělí řekl mluvčí socialistů Oscar Puente, že by mauzoleum mohlo být změněno na „místo smíření s paměti pro všechny Španěly, ne pro ospravedlnění diktatury.“

Francisco Franco vládl zemi železnou pěstí od konce občanské války (1936 -1939) až do své smrti v roce 1975, kdy byl pohřben uvnitř baziliky vykopané do úbočí hory v Údolí padlých, jednom z největších evropských hromadných hrobů.

Spolu s ním je v památníku, který byl vystavěn v letech 1940 až 1958, pohřben José Antonio Prima de Rivera, zakladatel fašistické strany Španělská falanga, a dalších 33 872 frankistů a republikánů, kteří bojovali v občanské válce.

Na stavbě, která stále vyvolává kontroverze, přitom pracovalo i přibližně dvacet tisíc politických vězňů z řad někdejších republikánů. Mauzoleu dominuje 150 metrů vysoký kamenný kříž a další symboly Francovy národně-katolické ideologie, takže ho mnozí vidí jako pomník diktatury.