Ve Francii zároveň pokračují stávky v dopravě, které začaly minulý čtvrtek. Dnes je podle médií ale provází o něco menší chaos, než tomu bylo v uplynulých dnech. Protestní akce dnes zasáhly také petrochemické závody, sedm z osmi rafinerií ve Francii v různé míře blokují jejich zaměstnanci, napsal list Le Figaro.

Pařížská policejní prefektura v očekávání výtržností během pochodu doporučila obchodníkům, aby zabednili své podniky, píše deník Le Parisien. Policie kolem 15:00 hlásila 11 zatčených, což je jen zhruba desetina toho, co při velké demonstraci minulý týden. V průvodu jdou podle médií odboráři, studenti, příslušníci takzvaných žlutých vest i anarchisti.

Potíže v dopravě opět dopadly nejcitelněji na Paříž. Nejezdí deset linek metra z 16 a jen polovina autobusů oproti normálu. Někteří odboráři na protest proti reformě ráno blokovali autobusová depa, takže vozy nemohly vyjet. Mnoho Pařížanů tak zase sáhlo k osvědčeným dopravním prostředkům, jako jsou kola nebo koloběžky. Pro některé obyvatele metropole to ale byla premiéra.

Nevyhnutelná reforma? 

Železniční společnost SNCF vypravila jen jeden rychlovlak TGV z pěti, podobně v okolí Paříže jezdil jen jeden příměstský vlak z pěti spojů. Omezen je i provoz mezinárodních rychlíků do Bruselu a Británie, meziměstských vlaků a příměstských vlaků v regionech.

K situaci v zemi se v pondělí večer krátce vyjádřil prezident Emmanuel Macron, který jinak od začátku protestů minulý čtvrtek veřejně nevystoupil. Reformu důchodového systému označil za nevyhnutelnou a potvrdil, že vláda podrobnosti o chystaných změnách oznámí ve středu.

Odbory chtějí donutit Macrona a jeho vládu ke stažení záměru zavést jednotný důchodový systém se stejnými právy pro všechny. Železničáři a příslušníci dalších profesí by tak například přišli o výhodu předčasného odchodu do penze.