Pietní akce proběhnou postupně na každém místě, které se stalo terčem sebevražedných atentátníků. První ceremonie započala u stadionu Stade de France.

Právě prostranství před stadionem na severu metropole se stalo prvním ze šesti míst, kde tři islamistická teroristická komanda spáchala nejhorší atentáty ve francouzských dějinách. Macron před tamní pamětní desku připomínající první oběť atentátů - portugalského přistěhovalce Manuela Diase, položil kytici z červených, bílých a modrých květů.

Hollande, který byl tehdy na stadionu, kde se konalo přátelské fotbalové utkání mezi Francií a Německem, také v rozhovoru v televizi France 2 popisoval, jak zaslechl explozi, ale přesto nechtěl ze stadionu utéct, "aby nikdo neměl dojem, že je ohrožena veřejnost". Rozhodnutí zůstat na stadionu podle něj "určitě zachránilo životy".

Poslední zastávkou pak byl koncertní klub Bataclan, kde teroristé postříleli 90 lidí. Kromě prezidenta Emmanuela Macrona, první dámy Brigitte a bývalého prezidenta Francoise Hollanda se vzpomínkových akcí účastní i starostka Paříže Anne Hidalgová.

"O dva roky později si Francie pamatuje," zveřejnila starostka Anne Hidalgová na svém Twitteru s hashtagem "Fluctuat Nec Mergitur"- Zmítá se, ale nepotopí se. Jedná se o slova, která má Paříž vepsána na svém znaku města.

Pietních akcí se účastní i někteří členové vlády. U každého konkrétního místa se čtou jména lidí, kteří tam před dvěma lety zemřeli. Následně se drží minuta ticha. Prezident Macron se poté zdraví s přeživšími a pozůstalými obětí.

Nejemotivnější bylo setkání u Bataclanu, který se stal symbolem pařížských útoků. Také se vypouštěly balonky nad hlavní město, aby lidé nezapomněli na své blízké. 

Celou akci doprovázela výjimečná bezpečnostní opatření a většina ulic byla uzavřena. Jinak však na žádost pozůstalých probíhala velmi poklidně a tiše. Macron také nepronášel žádnou řeč. Někteří pozůstalí však pietní akce bojkotovali s tím, že oběti terorismu dostávají méně prostředků.

Jednalo se také o určitou zkoušku bezpečnostních složek. Je to totiž první velká akce od odvolání výjimečného stavu, který trval bezmála dva roky.

| Video: Youtube