Podle listu Le Parisien zatkla policie v oblasti francouzského hlavního města a v přímořských částech země devět osob. Desátého podezřelého zadrželi ve Švýcarsku. Akce ve Francii zřejmě stále pokračuje.

List rovněž uvedl, že jsou zadržené osoby ve věku od osmnácti do 65 let a jsou mezi nimi dva bratři. Zatýkalo se prý hlavně ve městě Aix-en-Provence nedaleko Marseille, v přístavním městě Mentonu u Nice a v departementu Seine-Saint-Denis v oblasti Paříže.

Podle agentury AFP je zásah součástí vyšetřování, které začalo už 19. července kvůli podezření ze „zločinného spolčení s cílem spáchat teroristický čin“. „Vyšetřování umožnilo identifikovat osobu ve Švýcarsku, která byla mimořádně aktivní na sociálních sítích. V této souvislosti se také ukázalo, že tato osoba měla kontakty s osobami žijícími ve Francii, s nimiž hovořila zejména o plánech násilných akcí,“ uvedl zdroj agentury.

Osoba zadržená ve Švýcarsku komunikovala na sociálních sítích také s třináctiletým Francouzem, který byl podezřelý z přípravy džihádistického útoku nožem. Chlapec byl zadržen 20. června.

"Dvě zadržené osoby jsou podezřelé z napojení na organizaci Islámský stát," uvedl pro CNN zástupce kanceláře švýcarského generálního prokurátora.

V posledních letech byla Francie terčem několika teroristických útoků. V zemi byl po útocích z 13. listopadu 2015 zaveden výjimečný stav, který přestal platit teprve minulý týden, konkrétně v noci z 1. na 2. listopadu. Pár dní předtím ho ale nahradil nový protiteroristický zákon. Ten mimo jiné posiluje pravomoci policie.

Nový, kontroverzní zákon podle CNN umožňuje policii, aby prohledala nemovitost podezřelého nebo uzavírala mešity a ostatní místa, o kterých se domnívá, že slouží k šíření nenávisti.