Francouzská pobočka scientologické církve, k níž se hlásí například známý americký herec Tom Cruise, je souzena za údajné podvody. Uvedla to agentura AP.

Před trestním soudem v Paříži stojí Duchovní sdružení scientologické církve (ASES-CC-Celebrity Centre), jeho pařížská knihovna a šest scientologů, mezi nimi generální ředitel Celebrity Centre Alain Rosenberg. Prokázání viny bude podle pondělního prohlášení prokuratury znamenat, že francouzští scientologové zaplatí pokutu dva miliony eur (asi 53,5 milionu Kč).

Ve hře prý jsou i podmínečné tresty pro šestici obžalovaných členů vedení, kteří jsou obviněni z podvodů v organizované skupině. Těch se údajně dopustili tím, že vylákali desetitisíce eur ze čtyř bývalých členů sekty.

Někteří jsou stíháni i pro nezákonný prodej léků.

Scientologové obvinění popírají. Případ začal v roce 1998 stížností jedné ženy, která scientology obvinila z toho, že z ní postupně klamnými sliby vylákali za knihy, léky a speciální elektrický přístroj, který jí měl měřit mentální výkyvy, kolem 20.000 eur (533.000 korun). Zdarma měla jen test osobnosti, když ji do „církve“ vábili.

Scientologickou církev založil v roce 1954 ve Spojených státech spisovatel sci-fi Ron Hubbard. Jejím hlavním principem je víra v kosmické bytosti, které představují duši každého člověka a neustále se převtělují. Údajně má ve světě několik milionů členů a 6000 „církevních“ struktur.