Premiér před poslanci uvedl, že „se od daně upouští”, pokud jde o rozpočet na rok 2019. Vláda je podle něj „připravena na dialog”. Rozpočet nicméně může být upraven či znovu vyjednán i během roku, poznamenala k tomu agentura AP.

Situaci se pak ještě rozhodl upřesnit Elysejský palác a serveru Franceinfo sdělil, že jde o definitivní zrušení daně. Zvýšení nebylo „pozastaveno nebo odloženo, ale zrušeno”, citoval server prezidentský palác.

Francouzská vláda původně odmítala odstoupit od zvýšení spotřební daně na pohonné hmoty. Podle Macrona je totiž zvýšení cen nafty nezbytné pro boj proti změně klimatu a ochranu životního prostředí. V úterý aůe vláda oznámila, že plán na zvýšení daně z pohonných hmot o půl roku odloží. 

Členové takzvaných žlutých vest protestují od 17. listopadu především silničními blokádami proti plánovanému zvýšení cen pohonných hmot, ale i proti dalším vládním opatřením. Od té doby se však protesty vyvinuly do do většího, obecného povstání proti francouzskému prezidentovi. Macronovi mnozí kritici vyčítají, že ve své politice upřednostňuje výhradně nejbohatší vrstvu francouzské společnosti.

Protesty se zvrhly ve vandalství

V sobotu mimo jiné demonstrovali v centru Paříže a dalších měst, manifestace se ale zejména v metropoli zvrhly v násilnosti, podle agentury Reuters nejhorší za posledních několik desetiletí. Vandalové během nich mimo jiné poničili i ikonickou pařížskou památku Vítězný oblouk.

Protestů se po celé zemi podle pondělní bilance zúčastnilo bezmála 300 tisíc lidí, 528 osob bylo zraněno, z toho 17 těžce. Další stovky lidí pak policie zadržela. Desítky z nich mají v úterý stanout před soudy.