Francouzský úřad civilního letectví uvedl, že čtvrteční zabavení letounu Boeing 737 na letišti v Bordeaux bylo poslední možností. „Je nešťastné, že stát musel přistoupit k akci, která vedla k nepříjemnostem pro 149 pasažérů na palubě zastaveného letu,“ uvedl úřad v prohlášení.

Příčinou incidentu je spor o vrácení dotace, kterou společnost Ryanair obdržela na provoz spojů z regionálního letiště Angoulême mezi lety 2008 a 2009, a kterou Evropská komise označila za protiprávní. Úřady nezveřejnily konkrétní částku, podle britské BBC však mohlo jít přibližně o 525 tisíc euro, v přepočtu téměř 13,6 milionu korun.

Firma má problémy

Cestující, kteří měli zabaveným strojem odletět, opustili Bordeaux s několikahodinovým zpožděním. „Pasažéři nakonec do cíle dorazili ještě ten večer na jiném letu společnosti Ryanair, ale se zpožděním asi pěti hodin,“ uvedl francouzský úřad.

Jde tak o další ze série nepříjemností irské letecké společnosti, která se musela v nedávné době potýkat například se sérií stávek zaměstnanců napříč Evropou. I přes řadu zrušených letů firma Ryanair zaznamenala v říjnu jedenáctiprocentní nárůst počtu pasažérů, kterých přepravila 13,1 milionu. Zisky aerolinek však meziročně klesly o sedm procent.