Jeho omezené čtyřstránkové vydání vyšlo podle agentury Reuters jako příloha francouzského levicového deníku Libération.

Mezi novými obrázky je například postava podobná muslimskému proroku Mohamedovi, který se snaží po vzoru slavné pózy Marilyn Monroeové přidržovat si vlající šat, do kterého fouká z výtisku Charlie Hebdo, jenž leží pod ním. Jiný ukazuje zápalnou bombu s tváří v plamenech a popiskem: Tak takhle vidíš proroka?

Lze očekávat, že dnešní příloha zvýší ve Francii napětí mezi odpůrci a zastánci žertování o islámu. Stránku satirického týdeníku na Faceboooku dnes zaplavilo mnoho komentářů. Většinou se jednalo o muslimy, kteří vyjadřovali pohoršení nad chováním listu a radost z vyhoření redakce. Podle Reuters zazněly i hrozby. Svůj internetový server týdeník zavřel poté, co do něj někdo vnikl a opatřil islámskými hesly.

Časopis vyvolal kontroverzi poté, co vydal své nejnovější číslo jako zvláštní vydání k vítězství islámské Strany obnovy v tuniských volbách. Jako šéfredaktor čísla byl uveden muslimský prorok Mohamed a časopis vyšel pod názvem Charia Hebdo, který poukazoval na islámské právo šaría.
Na první straně časopisu byl obrázek evidentně radujícího se proroka s těmito slovy: "Sto ran bičem, jestli nebudete mrtví smíchy!" Číslo pak obsahovalo mimo jiné "Mohamedův úvodník" s titulkem Předkrm halal. Na poslední straně byla kresba znázorňující Mohameda s červeným klaunským nosem a slovy: "Ano, islám a humor jdou k sobě".

Neznámí útočníci krátce po zahájení prodeje vydání vhodili do sídla časopisu zápalnou láhev. Požár zničil velkou část vybavení redakce, ale nikoho nezranil. K útoku se nikdo nepřihlásil, ale všeobecně se má ve Francii za to, že se jedná o pomstu radikálních muslimů za to, že si Charlie Hebdo dělal legraci z islámu.

"Poté, co jeho kancelář shořela, tento tým dále brání svobodu rýpavě žertovat," byl jeden z titulků dnešního zvláštního zkráceného vydání listu. Vydavatel týdeníku Stephane Charbonnier také oznámil, že hodlá vrhnout na trh dalších 175.000 výtisků nejnovějšího čísla poté, co všech 75.000 prvních výtisků již bylo prodáno.

Muslimové jsou velmi citliví na veškeré narážky na islám a jeho symboly. Své o tom ví dánský karikaturista Kurt Westergaard, který žije od roku 2005 pod trvalou bezpečnostní ochranou kvůli svým karikaturám proroka Mohameda. Dánská policie uvedla, že už překazila několik spiknutí proti karikaturistovi.

Dánský soud letos odsoudil k devíti letům vězení somálského muslima, který loni vnikl do Westergaardova domu ozbrojen sekyrou se zřejmým úmyslem zabít ho. Karikaturista se však zavřel do zabezpečené místnosti v domě a přivolal policii.

Čtěte také:Vypálili sídlo časopisu, dělal si legraci z islámu