Příkaz k vypracování psychiatrického posudku Le Penové vydala soudkyně, která chce, aby testy zjistily, zda politička netrpí duševní chorobou, či zda je schopná sledovat jednání a odpovídat na otázky. Vyplývá to z dokumentů, které Le Penová zveřejnila na svém twitteru. Francouzská prokuratura pro list Le Parisien žádost potvrdila s tím, že se jedná o standardní součást procesu.

„Je to bláznivé. Tento režim začíná být skutečně děsivý,“ rozzuřil požadavek soudu Le Penovou. „Myslela jsem, že už jsem viděla všechno, ale ne! Jelikož jsem odsoudila hrůzy #Daeš (alternativní zkratka pro Islámský stát) v tweetech mě spravedlnost posílá na psychiatrické vyšetření! Jak daleko zajdou?“ nebrala si politička na twitteru servítky a rezolutně odmítla, že by se rozhodnutí soudu podrobila.

Marine Le Penová čelí před soudem obvinění z porušení francouzských zákonů proti šíření „násilných zpráv, které podněcují terorismus, pornografii nebo vážně poškozují lidskou důstojnost“.

Toho se měla dopustit 16. prosince 2015, když v reakci na vyjádření novináře Jeana-Jacquese Bourdina, který přirovnal její stranu k IS, zveřejnila na twitteru tři fotografie poprav Islámského státu, včetně bezhlavého těla amerického novináře Jamese Foleye. Za to jí hrozí až tři roky vězení a pokuta 75 tisíc eur (více než 1,9 milionů korun).

Nadvakrát přišla o imunitu

Evropský parlament Le Penovou v souvislosti s kauzou loni v březnu zbavil imunity. Ta však byla mezitím zvolena poslankyní francouzského shromáždění a Evropský parlament opustila. Ani nově nabitá imuita jí však příliš dlouho nevydržela. Francouzský parlament jí zbavil imunity loni v listopadu.

Podle Le Penové ji však soudci pronásledují a jedná se komplot, který má i stranu politicky oslabit. Kontroverzní politička prohrála loni v druhém kole francouzských prezidentských voleb s Emmanuelem Macronem. Od té doby se snaží o obnovu strany, včetně jejího přejmenování, které z ní má odstranit rasistickou nálepku.