Starosta Jean-Pierre Estienne ujišťuje, že nechce trestat každé štěknutí. „Cílem není zakázat psy a nebudeme pokutovat každé ňafnutí,“ řekl Estienne francouzskému deníku Le Parisien.

Zákaz je podle jeho slov reakcí na psy, kteří „štěkají dnem i nocí“ a vytvářejí tak „nesnesitelnou situaci“ pro všechny v okolí. „Město nemá nic proti psům, ale když už se rozhodnete je mít, vycvičte je,“ zdůraznil.

Vyhlášku schválili místní zastupitelé na začátku února. Ta zakazuje ponechávat zvířata v uzavřených prostorech bez dozoru majitelů, kteří by případně jejich „dlouhé nebo opakované štěkání“ zastavili.

Uštěkaní psi, kteří by rušili klid nebo odpočinek 1400 obyvatel Feuquières, pak musí být drženi uvnitř. Pachatelé, respektive jejich majitelé, dostanou pokutu za každou stížnost, která proti nim bude vznesena.

Podle starosty přijalo město vyhlášku na základě petice se stížností obyvatel na jednu konkrétní ženu. „Má několik psů, některé velké. Několikrát jsme se s ní pokoušeli navázat dialog, ale bezvýsledně,“ řekl Estienne. „Pokud jsme přijali toto rozhodnutí, bylo to proto, že jsme nenalezli žádnou jinou cestu, jak z toho ven,“ dodal.

Aktivisté chtějí vyhlášku zrušit u soudu

Vyhlášku již kritizovali aktivisté za práva zvířat. „Stejně tak můžete zastavit zvonění kostelních zvonů v neděli ráno. Pokud mají psi tlamy, tak mohou štěkat,“ řekl deníku Le Monde Stéphane Lamart, předseda Asociace pro ochranu práv zvířat.

Lamart dále uvedl, že hodlá vyhlášku napadnout u místního soudu. Požaduje, aby byla zrušena. „Nikdy jsem neviděl psa, který by štěkal od rána do večera,“ dodal.

Feuquières přitom není prvním francouzským městem, které se pokouší ztlumit psí decibely. V roce 2012 přijalo město Sainte-Foy-la-Grande na jihozápadě Francie zákaz jakéhokoli nadměrného psího štěkání, které by rušilo „veřejný pořádek“.