Vytvoření takzvaného „Muse Report“, zpracovaného právnickou firmou Cunningham Levy Muse z Washingtonu ve Spojených státech, bylo zadáno rwandskou vládou jako část vyšetřování role francouzských úředníků v genocidě, při které bylo zavražděno kolem 800 tisíc lidí.

Dokument čítající 52 stran vychází z diplomatických zdrojů a výpovědí svědků. Zpráva uvádí, že francouzští úředníci dodávali zbraně vládním silám a vojsku zapojených do masakru Tutsiů, a to s vědomím těchto krutostí.

Zpráva dále obviňuje francouzskou vládu z vyhýbání se spravedlnosti po genocidě tím, že nezveřejnila důležité dokumenty a nevydala podezřelé válečné zločince žijící ve Francii.

„Kompletní vyšetřování celé šířky vědomostí, chování a spoluviny francouzských úředníků je nutné… Není pochyb o tom, že jsou francouzské archivy plné dokumentů a materiálů, bez kterých nikdy nebudeme znát celou historii tohoto období,“ uvádí se ve zprávě.

Rwandská ministryně zahraničí Louise Mushikiwabová vyzvala francouzskou vládu k transparentnosti a zodpovědnosti.

„Muse Report přináší průkazné shrnutí chování francouzských úředníků ve Rwandě během devadesátých let i poté, a my souhlasíme s doporučením zprávy, podle které je nutné provést plné vyšetřování role francouzských úředníků v této genocidě,“ uvedla Mushikiwabová.

„Toto je také příležitost pro Francii, aby lépe spolupracovala s Rwandou v hledání pravdy, spravedlnosti a zodpovědnosti v otázce genocidy Tutsiů,“ dodala.

Tehdejší ministr obrany Jean-Yves Le Drian prohlásil, že „říct, že se francouzská armáda podílela na genocidě je opovrženíhodná lež, kterou nebude tolerovat“.

Mluvčí francouzského ministerstva zahraničí pro CNN nicméně uvedl, že "rwandská genocida byla jedním z nejhorších zvěrstev naší doby. Francie je plně oddaná soudnímu stíhání těch, kteří se jí zúčastnili. Francouzský právní systém už usvědčil několik lidí a dál prošetřuje několik případů spojených se rwandskou genocidou".

Vztahy mezi Francií a Rwandou jsou od genocidy často napjaté. Francie nemá svého velvyslance v hlavním městě Rwandy Kigali a Rwanda nedávno stáhla svého velvyslance z Paříže.