Španělská vláda verdikt přivítala. Vicepremiérka Carmen Calvová uvedla, že vláda se bude snažit exhumaci uskutečnit ještě před předčasnými parlamentními volbami plánovanými na 10. listopadu. Podle vlády je vše připravené, aby mohly být ostatky přemístěny na hřbitov Mingorrubio na madridském předměstí El Pardo, kde je pohřbena i Frankova manželka Carmen Polová.

Deník El País ale dnes napsal, že právní bitva o exhumaci neskončila. Jednak proto, že Frankova rodina po dnešním verdiktu nejvyššího soudu oznámila, že se proti záměru vlády exhumovat ostatky odvolá k ústavnímu soudu i k evropskému soudu pro lidská práva.

Dolmen de Guadalperal na snímku z roku 2019
Sucho ve Španělsku odkrylo dávno zatopený poklad. Další záplava ho může zničit

Exhumaci podle některých španělských médií brání i předběžné opatření madridského soudce z letošního února, který pozastavil platnost technického povolení k exhumaci od radnice, pod níž památník, v němž je Franco pohřben, místně spadá. Soudce pozastavení exhumace zdůvodnil tím, že povolení nevzalo v úvahu rizika, která nadzvednutí dvoutunového náhrobku představuje pro osoby, jež mají exhumaci provádět.

Odstranění ostatků generála Franka z Údolí padlých schválila loni vláda premiéra Pedra Sáncheze krátce po svém nástupu do úřadu a poté ji potvrdil i parlament; letos vláda stanovila termín na 10. června.

Dlouholeté debaty

Nejvyšší soud ale exhumaci 4. června pozastavil, dokud se stížnost podaná rodinou nevyřeší. Své rozhodnutí tehdy zdůvodnil obavou, aby se ostatky nemusely přemisťovat vícekrát v případě, že posléze soud stížnosti rodiny proti exhumaci vyhoví.

Kříž v Údolí padlých je viditelný desítky kilometrů
Exhumace diktátora? Španělé si stále nevědí rady s Franciskem Frankem

Sánchezova vláda prosadila exhumaci Frankových ostatků proto, že považuje za nedůstojné, aby Franco zůstal pohřben na stejném místě jako téměř 34 tisíc obětí z obou táborů občanské války. Tu pučem s dalšími důstojníky v roce 1936 rozpoutal právě Franco, za tři roky v ní zemřelo půl milionu lidí. Exhumace byla předmětem dlouholetých debat a předchozí pravicová vláda se k ní neměla, ač ji k tomu v roce 2017 vyzval parlament.

Franco, který zemi vládl neomezeně od roku 1939 a zemřel v roce 1975, má ve Španělsku stále dost příznivců. Obdivují ho mimo jiné jako obránce katolické víry proti komunistům či za to, že ušetřil zemi bojů ve druhé světové válce.