Postupné uvolňování více než 1,3 milionu tun radioaktivní vody z areálu elektrárny, kterou v roce 2011 poškodily zemětřesení a tsunami, má trvat příštích 30 let. Pro uskladňování vody v elektrárně už docházelo místo, asi tisícovka nádrží je naplněna z 98 procent.

S plánem Tokia zbavit se tímto způsobem vody v areálu elektrárny v červenci vyjádřila souhlas Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE).

| Video: Youtube

Voda je před vypuštěním čištěna pomocí filtračního systému, který odstraňuje většinu nebezpečného materiálu vyjma tritia - izotopu vodíku, jenž se těžko separuje. Tritium je podle vědců pro lidský organismus škodlivé jen při vysoké koncentraci, což ale podle řady expertů ve Fukušimě nehrozí. Radioaktivní voda je totiž následně ředěna mořskou vodou. Jiní vědci ale vyjadřují obavy z dlouhodobých dopadů nízkých dávek radioaktivity, jež ve vodě zůstává.

„Experti MAAE jsou na místě, aby zajistili, že vypouštění bude probíhat podle plánu a v souladu s bezpečnostními standardy agentury,“ uvedl ve čtvrtečním prohlášení šéf MAAE Rafael Grossi. Podle něj agentura rovněž zřídí webovou stránku, na níž budou k dispozici průběžně aktualizovaná data o procesu.

Rozhodnutí Tokia ale ve čtvrtek znovu kritizoval Peking. Čínské ministerstvo zahraničí v prohlášení uvedlo, že japonský plán zbavit se kontaminované vody z elektrárny je zásadním bezpečnostním problémem s dopady na další země a že Japonsko by nemělo být jediné, kdo o něm bude rozhodovat.

Čína, která je největším dovozcem japonských mořských plodů, rovněž s okamžitou platností zavedla plošný zákaz dovozu těchto produktů z Japonska. Hongkong již dříve uvedl, že zavede kontroly dovozu mořských produktů z Japonska. Firma TEPCO, která elektrárnu provozuje, ve čtvrtek oznámila, že vývozce odškodní.

Nesouhlas obyvatel i rybářů

S vypouštěním vody z Fukušimy dávali také již dříve najevo nesouhlas mnozí obyvatelé Japonska a rybáři, kteří se bojí, že zákazníci přestanou kupovat ryby ulovené v oblasti. Čtvrteční demonstrace před elektrárnou se nicméně podle novinářů AFP na místě zúčastnilo pouhých devět osob, což podle agentury svědčí o určité rezignaci obyvatelstva.

V jihokorejské metropoli Soulu se ve čtvrtek před japonskou ambasádou sešlo asi 50 protestujících. Některým z nich se podařilo proniknout až do osmého patra budovy, kde se ambasáda nachází, a vyvěsit tam transparenty odsuzující postup Japonska. „Moře není popelnice. Přestaňte vypouštět kontaminovanou vodu,“ stálo na transparentech. Policie demonstranty v budově zatkla.

První fáze vypouštění kontaminované vody podle AFP potrvá asi 17 dní. Během nich bude uvolněno asi 7800 tun vody obsahující radioaktivní látku tritium.

Na přímém přenosu z jedné z řídících místností v elektrárně bylo podle agentury AP vidět, jak zaměstnanci společnosti TEPCO aktivují kliknutím myši čerpadlo na mořskou vodu. Společnost TEPCO uvedla, že druhé čerpadlo, které umožňuje uvolnění odpadní vody, bylo aktivováno asi 20 minut po tom prvním.

Voda bude z elektrárny odváděna kilometrovým tunelem do Tichého oceánu. Metoda ředění tritia v mořské vodě se už používá jinde v Japonsku i v dalších zemích. Tritium by podle japonských pravidel mělo být ve vypouštěné vodě zředěno na jednu čtyřicetinu jeho povolené koncentrace.