Poté, co se na místě ozval zvuk podobný explozi, se část z několika stovek lidí dala na útěk. Na televizních záběrech bylo vidět policisty, jak přemohli a odvedli podezřelého. Na místě byl zatčen čtyřiadvacetiletý Rjudži Kimura z prefektury Hjógo, uvedla s odvoláním na zdroje z vyšetřování agentura Kjódó. Policie incident podrobněji nekomentovala.

Agentura Kjódó uvádí, že muž předmět hodil přímo po Kišidovi v okamžiku, kdy pětašedesátiletý politik mluvil s kandidátem vládní strany. Televize NHK informovala, že muž bombu hodil v místě chystaného vystoupení. Incident se odehrál kolem 11.25 místního času (04.25 SELČ). Zraněn při něm nikdo nebyl.

Vozidlo s ostatky bývalého japonského premiéra Šinzóa Abeho odjíždí z buddhistického chrámu Zojoji v centru Tokia 12. července 2022
Zavražděný Šinzó Abe: Japonci se loučili s expremiérem, kterého zabil atentátník

Kišida uvedl, že incident by neměl narušit volební proces. „Společně musíme pokračovat ve volbách,“ řekl. „Policie vyšetřuje podrobnosti, ale rád bych se omluvil za to, že jsem znepokojil mnoho lidí a způsobil jim potíže,“ řekl premiér.

„Volby jsou základem demokracie. Takové násilí je neodpustitelné,“ prohlásil tajemník japonské vlády Hirokazu Macuno, podle kterého policie vyšetřuje motivy podezřelého. Sobotní útok přišel před místními volbami a před doplňovacími volbami na uvolněná místa v parlamentu. Hlasování je naplánováno na 23. dubna, uvedla agentura AP.

Hlasitý výbuch 

Naoja Tanimoto, který byl v davu lidí, řekl, že asi deset vteřin poté, co byl muž sražen k zemi, slyšel hlasitý výbuch. „V rybářském přístavu panuje obvykle klid, takže jsem se opravdu lekl. Všichni jsme propadli panice,“ řekl agentuře Kjódó jednatřicetiletý Tanimoto.

Incident se stal v malém rybářském přístavu u města Wakajama, které je centrem stejnojmenné prefektury. Policisté po incidentu Kišidu okamžitě odvedli k autu zaparkovanému poblíž a odvezli jej do sídla policie.

Japonský expremiér Šinzó Abe během předvolebního mítinku, při němž byl na politika spáchán atentát.
Japonský expremiér Abe zemřel, stal se obětí atentátu. Útok zachytily kamery

Jedna svědkyně televizi NHK řekla, že stála v davu, když viděla, jak zezadu něco přilétlo. „Běžela jsem jako zběsilá a asi po deseti vteřinách jsem uslyšela náhlý hluk, a mé dítě se rozplakalo. Byla jsem v šoku. Srdce mi ještě buší,“ řekla. Další svědek řekl, že lidé křičeli a že viděl, jak policisté někoho zatkli těsně předtím, než nastala exploze.

Smrt bývalého premiéra 

Loni v červenci po atentátu zemřel bývalý japonský premiér Šinzó Abe, stejně jako Kišida člen Liberálnědemokratické strany. Atentát vedl k sérii odstoupení policejních náčelníků a úřady zpřísnily směrnice ohledně ochrany politických vůdců a dalších důležitých představitelů.

Japonsko právě hostí ministerské schůzky skupiny ekonomicky vyspělých zemí G7. V květnu se bude v Hirošimě konat summit G7. Tajemník Macuno v sobotu podle agentury Reuters ujistil, že vláda udělá vše, co je nezbytné, aby zajistila bezpečnost této vrcholné schůzky.