„Stojíme za Ukrajinou a nikam neodcházíme,“ řekl podle agentury AP Joe Biden, čímž potvrzoval poselství zahrnuté ve společných prohlášeních summitu. „Jsme velmi vděční. Nikdy to nezapomeneme,“ odpověděl Volodymyr Zelenskyj.

Spojené státy potvrdily dřívější informaci, že hodnota nově oznámené podpory dosahuje až 375 milionů dolarů (přes osm miliard Kč).

„Balík bezpečnostní pomoci zahrnuje dodatečnou munici do (raketometů) High Mobility Artillery Rocket Systems, dělostřeleckou munici, protitankové zbraně, obrněná vozidla pro lékařské ošetřování, nákladní vozidla a návěsy pro přepravu těžkého vybavení, náhradní díly a další bojové vybavení,“ uvedl šéf americké diplomacie Antony Blinken.

Boje o Bachmut. Ilustrační snímek
Bachmut je jen v našich srdcích, řekl Zelenskyj. Jeho kancelář pád města popírá

Spojené státy od loňské ruské invaze připravily pro Ukrajinu skoro 40 balíčků vojenského vybavení a na pomoc napadené zemi vynaložily desítky miliard dolarů. Přesnou hodnotu vojenské pomoci je však obtížné stanovit, neboť přichází v různých formách, navíc americké ministerstvo obrany tento týden přiznalo chybu ve svém účetnictví. Cenu vybavení poskytnutého Kyjevu nadhodnotilo nejméně o tři miliardy dolarů.

Zelenskyj na twitteru po setkání s Bidenem poděkoval za podporu a uvedl, že předmětem jednání byla další vojenská spolupráce či plány spojené s obnovou Ukrajiny. Podle Bílého domu se mluvilo také o americké podpoře pro mezinárodní iniciativu zaměřenou na výcvik ukrajinských pilotů na moderních stíhačkách, jako jsou americké F-16.

Změna amerického postoje

Kyjev po dodávkách takových letounů dlouhodobě volá a Washington se nyní rozhodl, že je nebude blokovat. Biden toto stanovisko podle Bílého domu v pátek oznámil partnerům s tím, že USA se chtějí podílet na výcviku ukrajinských pilotů na těchto strojích. Ukrajina americké stíhačky nemůže využívat bez souhlasu Washingtonu a víkendové oznámení je vnímáno jako zásadní zlom, neboť USA se dosud k poskytnutí F-16 stavěly spíše odmítavě.

„Mám ujištění od Zelenského, že to nepoužijí na to, aby šli a posunuli se na ruské geografické území,“ reagoval Biden při tiskové konferenci na dotaz ohledně možné eskalace konfliktu.

Válkou zničený ukrajinský Bachmut
Boje u Bachmutu? Strategický dopad jejich výsledku bude minimální, míní expert

Moskva v sobotu přišla s vyjádřením, že Západ se vystaví „kolosálnímu riziku“, pokud dodá Ukrajině letouny F-16. Kdy by se tak mohlo stát, ovšem není jasné, neboť žádná země zatím neoznámila, že se chystá své stroje Kyjevu předat

Výcvik ukrajinských pilotů už dříve oznámila Británie a premiér Rishi Sunak na tiskové konferenci uvedl, že tento proces začne během léta. Cílem je „podpořit ukrajinské letectvo tím, co potřebuje do budoucna,“ řekl ministerský předseda.

Británie sama letouny F-16 nepoužívá, staví se však do popředí vznikající evropské „koalice“ zemí, které chtějí Kyjevu západní stroje zajistit. Potenciálními dodavateli jsou Nizozemsko nebo Dánsko.