Mladá palestinská matka Isrá Hassan Ahmed al-Aškarová byla na útěku před válkou ve městě Gaza. Konflikt ji ovšem dohnal i tady. Svůj únik z válečné zóny do bezpečí vylíčila reportérům stanice CNN.

Společně s dalšími rodinami se ještě před týdnem schovávala ve dříve bohaté čtvrti Rimal. „Neměli jsme co jíst ani pít. V tom domě nebylo nic. Ta troška vody, kterou jsme našli, byla slaná. Nemohli jsme dělat žádný hluk ani svítit,” popsala dny strávené ve strachu, aby je vojáci nenašli.

Deníku The Guardian se ale podařilo pod slibem anonymity vyzpovídat několik vojáků Izraele:

Izraelští vojáci v palestinské Gaze. Ilustrační snímek
Válka v Gaze? Scény jako ze zombie apokalypsy, líčí izraelští vojáci

Izrael se systematicky soustředí na likvidaci míst, kde údajně operují teroristé Hamásu. „Lidi podezřelé z terorismu zadržíme a vyslechneme. Když zjistíme, že s teroristy nemají nic společného, pustíme je,” řekl mluvčí Izraelských obranných sil. Někteří vojáci za komplice Hamásu ale považují všechny civilisty, kteří po vyzvání k evakuaci město neopustili.

Zdroj: Youtube

Al-Aškarová popsala, jak v sousedních domech slyšela umírat celé rodiny. Se zemí chtěli srovnat i budovu, kde se schovávali. Ženám se ale podařilo vojáky přesvědčit, aby je pustili ven. „Otevřeli jsme jim a prosili je, aby nestříleli, že máme uvnitř děti. Střílet nepřestali,” přidala se k vyprávění její společnice Hoda Harbová. Dětí bylo uvnitř šestnáct. Izraelci zadrželi muže, svlékli je a ženy s nezletilými poslali do Rafáhu.

Před válkou se město Rafáh dalo přirovnat počtem obyvatel k menší Ostravě. Nyní je ve městě lidí jako v celé Praze. Útočiště tu hledá více než milion Palestinců. Žijí ve strachu v narychlo postavených přístřešcích či stanech. V minulém týdnu izraelský premiér Netanjahu prohlásil, že chce rozšířit bojové operace i sem. „Kompletní vítězství nad Hamásem je vzdálené jen několik měsíců,” sdělil stanici BBC.

Spojené státy i Evropa ovšem trvají na tom, aby pro civilisty Izrael vytvořil evakuační koridory.

Na cestu do Rafáhu se ženy vydaly s prázdnýma rukama. Vojáci jim zakázali si s sebou cokoliv vzít. Čekala je cesta delší než dvacet kilometrů a většina dětí byla bosá, jen v nejnutnějším oblečení a bez jakéhokoliv jídla či pití. „Než nás poslali pryč, slyšeli jsme, jak muže bijí. Co s nimi je nyní, nikdo neví. S sebou jsme nemohli mít ani mléko pro děti. Můj syn neměl ani plínky,” vylíčila strastiplnou cestu al-Aškarová.

Nechala matku napospas zvířatům

Cesta připomínala scénu z postapokalyptických filmů či počítačových her. A nešlo jen o naprosto rozstřílené ulice. Celou cestu se ženy nesměly zastavit, neboť jim hrozilo, že se stanou terčem střelců z nedalekých vojenských lodí či tanků na pevnině. Harbová musela dokonce nechat svou nevlastní matku napospas hladovějícím psům. „Řekla mi, abych ji tam nechala a utekla. Neustále mi říkala, abych šla, šla, šla. Že nechce, aby mě zastřelili,” popsala traumatické chvíle.

Když stanice CNN kontaktovala Palestinský Červený kříž, mluvčí s lítostí oznámil, že nedokážou pomoci všem a o matce Harbové nic nevědí. „V místě je špatný signál a často se nedokážeme k obětem dostat. Nemáme proto prostředky k tomu, abychom zaznamenávali individuální případy,” uvedla organizace.

Úřad OSN pro palestinské uprchlíky na Blízkém východě (UNRWA) řeší skandál:

Izrael obvinil několik zaměstnanců Úřadu OSN pro palestinské uprchlíky z pomoci Hamásu.
V Gaze měli pomáhat, oni ale vraždili. Vyplouvají další detaily o skandálu v OSN

Ženy s dětmi nakonec po více než osmihodinové cestě v blátě, písku a kamení dorazily do nemocnice v Dajr al-Balah. Nyní se zotavují z vyčerpávající cesty a doufají, že je naživu i zbytek jejich rodiny. „Prošli jsme si peklem,” poznamenala al-Aškarová.

Z Rafáhu izraelská armáda v pondělí osvobodila dva rukojmí, které Hamás držel od loňského 7. října. Záchraně ovšem předcházelo pár úderů, při kterých podle Palestiny zemřelo 74 lidí, informovala agentura Reuters. „Další útok na Rafáh je děsivá představa, neboť je tu obrovské množství civilistů, z nichž většina jsou ženy a děti,” řekl šéf OSN pro lidská práva Volker Türk stanici BBC.