Během potyček na několika místech přelidněného palestinského teritoria sevřeného mezi Izraelem a Egyptem zemřelo včera nejméně 19 Palestinců. V uprchlickém táboře Burejdž našli smrt také dva civilisté a kameraman agentury Reuters.

Palestinští extrémisté zabili při útoku na Izraelce, kteří pronásledovali v pásmu Gazy dva podezřelé muže, tři izraelské vojáky.

Izraelská vojenská operace v táboře Burejdž, na který izraelské bitevní vrtulníky odpálily čtyři rakety, si vyžádala 11 obětí na životech.

Na stejném místě byl spolu se dvěma kolemjdoucími zabit také třiadvacetiletý kameraman Fadel Šaná. Jeho tělo nalezli jiní novináři vedle hořícího džípu označeného nápisy „tisk“. Ten zasáhl dělostřelecký granát vypálený z tanku na protilehlém svahu. Jen několik okamžiků před tím, než ho smrtelně zranily střepiny, stačil svou kamerou natočit výstřel granátu, který se mu stal osudným.

„Tento tragický incident ukazuje jaké riziko podstupují každý den novináři. Naše myšlenky jsou nyní s jeho rodinou,“ uvedl šéfredaktor Reuters David Schlesinger, který vyzval k bezodkladnému vyšetření události.

Izraelská armáda potvrdila útok proti skupině palestinských ozbrojenců v táboře Burejdž, ale ke smrti kameramana se nevyjádřila. Fadel Šaná je od roku 1992 už čtvrtým novinářem, který zemřel násilnou smrtí v pásmu Gazy.

Boje mezi izraelskými vojáky a ozbrojenci z radikálního palestinského hnutí Hamás pokračovaly včera také poblíž hraničního terminálu Nahal Oz, ze kterého se na palestinská území dopravují tekutá paliva. Palestinští bojovníci tam zaútočili na skupinu izraelských vojáků.

„Tři vojáci byli zabiti a tři další byli při přestřelce zraněni,“ uvedla mluvčí izraelské armády.

Násilí na izraelsko-palestinské hranici se znovu vyostřilo před týdnem, kdy palestinští extrémisté zaútočili přes přísně střežené betonové zdi oddělující znepřátelená území na skladiště paliva. Útok, během něhož zemřeli dva izraelští civilisté, zastavil na týden dodávky paliva pro jedinou elektrárnu v Gaze.

Navzdory posledním bojům vpustili včera Izraelci do Gazy osm kamionů s olejem na vaření a palivem pro elektrárnu, jejichž nákup financuje EU.