Dnešní protest navázal na sérii demonstrací z konce minulého roku. Protestující nyní žádají především zrušení zákona o přesčasech, který v polovině prosince schválil parlament hlasy vládní strany Fidesz. Zákon zaměstnavatelům umožňuje žádat po zaměstnancích až 400 přesčasových hodin ročně. Demonstrantům šlo ale také o nezávislou justici a média či přistoupení Maďarska k úřadu evropského veřejného žalobce.

V Budapešti protestovaly tisíce lidí proti novele zákoníku práce, kterou nazývají "otrocký zákon."
"Otrokářský zákon" opět vyhnal do ulic Budapešti tisíce lidí

"Nebudeme otročit," skandovaly dnes davy. Někteří demonstranti měli transparenty vyzývající k "národní stávce". Protesty, které schválení zákona vyvolalo, podporují levicové i pravicové opoziční strany, odbory a nevládní organizace. "Dnes se zrodila nová opozice proti tomuto jednomu člověku," prohlásil dnes jeden z řečníků na adresu Orbána, který je obviňován z autoritářství.

Manifestace jsou však namířeny i proti dalším jevům, včetně údajně jednostranného a vládě nakloněného zpravodajství ve státním rozhlase a televizi, stejně jako omezování vědecké svobody a korupce.

V Budapešti protestovaly tisíce lidí proti novele zákoníku práce, kterou nazývají "otrocký zákon."
"Otrokářský" zákon. Maďarský prezident podepsal novelu zákoníku práce

"Nesouhlasíme téměř se vším, co se událo od nástupu této vlády k moci (v roce 2010), počínaje korupcí a konče pseudodemokracií," citovala agentura Reuters padesátiletou demonstrantku Evu Demeterovou.

Vláda se snaží protesty vykreslovat jako akce zosnované liberálním americkým miliardářem maďarského původu Georgem Sorosem. Mluvčí strany Fidesz dnes podle DPA prohlásil, že Soros před květnovými volbami do Evropského parlamentu všude mobilizuje síly napadající protiimigrační vlády, jako je ta maďarská.

Demonstrace se rozšířily napříč celou zemí

Protesty letos začaly ihned po novém roce, nejprve mimo hlavní město. Ve středu demonstrovali lidé v Segedínu, ve čtvrtek v Pécsi (Pětikostelí). Ani dnes se demonstrace nebudou omezovat na hlavní město, konat se budou například v Ostřihomi (Esztergom) a Debrecínu. 

V Budapešti protestovaly tisíce lidí proti novele zákoníku práce, kterou nazývají "otrocký zákon."
Maďaři demonstrovali za nezávislá média. Vedení televize s poslanci nekomunikuje