Neozbrojený muž tmavé pleti leží na zemi, stěžuje si že nemůže dýchat a prosí o život, zatímco na jeho krku klečí policista a odmítá povolit. Záběry z policejního zásahu v americkém Minneapolis obletěly doslova celý svět a jméno George Floyda, který zemřel kvůli počínání policisty Dereka Chauvina, se stalo symbolem boje proti rasismu a hnutí Black Lives Matter (v překladu „na černošských životech záleží“).

Brno 29.6.2020 - rozhovor s Michaelem Elavskym z Fakulty sociálních studií MU v Brně
Floyd byl bod zlomu, lidé se roky cítili jako v kleci, říká o protestech Elavsky

Všichni čtyři policisté, kteří se zásahu účastnili, byli propuštěni a skončili před soudem. Chauvin, který po celou dobu klečel Floydovi na krku, byl obviněn z několika trestných činů včetně vraždy druhého stupně, zbylá trojice - Thomas Lane, J. Alexander Kueng a Tou Thao - čelí obvinění z napomáhání vraždě.

Až doposud znala veřejnost záznamy z kamery jednoho z policistů a především svědka, který část incidentu natočil. Nyní však soud zveřejnil kompletní přepis rozhovoru mezi zadrženým Floydem a čtveřicí dnes již bývalých strážců zákona.

„Řekni dětem, že je miluji“

Přepisy poskytují detailnější pohled na události, které smrti George Floyda předcházely a objasňují události od chvíle, kdy na místo dorazili policisté Lane a Kueng až do momentu, kdy se záchranáři snažili Floyda resuscitovat.

Z přepisů je podle britské BBC patrné, že Floyd od počátku chtěl během zadržení spolupracovat a opakovaně se policistům, kteří se blížili k jeho vozu, omlouval. Lane Floyda opakovaně vyzval, aby dal ruce nad hlavu, poté mu nařídil vystoupit z vozidla. Na jednu z dalších výzev, aby dal ruce nahoru, Floyd odvětil „Chlape, vždyť mám. Tahle už mě jednou střelili, pane.“ Podle BBC přitom není jasné, na jaký incident v tu chvíli narážel.

„Proč nám nechce ukázat ruce a chová se tak divně,“ prohlásil krátce na to Lane, následně policisté Floyda spoutali a posadili do služebního vozu. Poté začal být zadržený muž rozrušený a opakovaně tvrdil, že trpí klaustrofobií. Na otázku, zda je pod vlivem návykové látky, odpověděl pouze, že má strach.

Prezident Miloš Zeman (vlevo) vystoupil 30. června 2020 s projevem na oslavě při příležitosti 244. výročí Dne nezávislosti USA, kterou uspořádal ve své pražské rezidenci americký velvyslanec v ČR Stephen King (vpravo)
Na černošských životech záleží: Zeman označil heslo demonstrantů za rasistické

Lane ve výpovědi vyšetřovatelům sdělil, že v určitý moment sebou Floyd ve voze začal mlátit dopředu a dozadu. Policisté ho proto z auta vytáhli a položili na zem. Podle přepisů následně zadržený opakovaně volal svoji matku. „Nemůžu tomu uvěřit. Mami, miluju tě. Miluju tě. Řekni dětem, že je miluju. Jsem mrtvý,“ řekl mimo jiné.

Pak už následuje dění, které v podobě videozáznamu viděli lidé po celém světě. Floyd, na kterém klečel policista, více než dvacetkrát uvedl, že nemůže dýchat. V jednu chvíli pak směrem k Chauvinovi pronesl větu „Zabiješ mě, chlape.“ „Tak přestaň mluvit, přestaň křičet. Mluvení spotřebuje sakra hodně kyslíku,“ odvětil policista. 

Jediným, kdo podle přepisů projevil obavu o Floydovo zdraví, byl Thomas Lane. „Neměli bychom ho přetočit na bok,“ zeptal se Chauvina. Ten ho však odbyl se slovy, že zadržený muž „zůstane ležet tak, jak je“.

Obhájce žádá pro jednoho z policistů osvobození

Přepis událostí z 25. května byl zveřejněn až nyní na podporu obhajoby, která žádá, aby byl Thomas Lane zproštěn obžaloby. Zdůvodňuje svůj požadavek právě tím, že jako čerstvý rekrut, který byl ve službě teprve několik dní, nemohl smrti Floyda zabránit, ačkoli se o to pokusil. Podle Laneova advokáta Earla Graye není obvinění jeho klienta „férové ani vhodné“.

Baseballový tým Washington Redskins (Washingtonské Rudé kůže) čelí tlaku, aby se přejmenoval a vzdal svého maskota, řadu let. Zatím se však svého jména nevzdal
Konec "rasistických" jídel: firmy mění názvy. Eskimo je jen špička ledovce

Nové důkazy obsahují také přepis Laneova výslechu, kde bývalý policista popsal kritické první okamžiky zásahu proti Floydovi. „Vytáhl jsem zbraň a vyzval ho, aby dal ruce nahoru, protože seděl v autě a měl ruce pod úrovní sedadla,“ popsal Lane. 

Na otázku, zda se cítí zodpovědný za smrt George Floyda, však Lane neodpověděl. „Protestuji. Na tohle odpovídat nebudeme,“ odvětil na dotaz vyšetřovatelů Earl Gray.

Videozáznam z tragického incidentu rozvířil v USA debaty o policejní brutalitě a rasismu a vyvolal demonstrace, které na mnoha místech přerostly v násilí a rabování. Podle BBC jde o výsledek několikaleté frustrace černošských obyvatel z ekonomické nerovnosti a diskriminace. Protesty proti rasismu se následně rozšířily i do řady měst po celém světě. 

Americké policejní složky, vláda i některé firmy následně přislíbily reformy a boj proti rasové nerovnosti.