Sedmašedesátiletý armádní generál Valerij Gerasimov je jedním z hlavních architektů ruské invaze na Ukrajinu. Dle dostupných informací ji naplánoval v úzkém kruhu. U jednání měl být ministr obrany Sergej Šojgu, prezident Vladimir Putin a bývalý ředitel kontrarozvědky Nikolaj Patrušev. Jenže, zatímco Putin a Šojgu se 9. května objevili na vojenské přehlídce na Rudém náměstí, Gerasimov chyběl. A jeho nijak nevysvětlená nepřítomnost vyvolala u západních médií i komentátorů rozsáhlé spekulace o tom, co se s ním vlastně stalo.

Přehlídka při příležitosti Dne vítězství, 9. 5. 2022 na Rudém náměstí v Moskvě
Rusko oslavilo Den vítězství. Putin přirovnal invazi ke druhé světové válce

Podle některých zdrojů by mohl být armádní generál zraněný, a tudíž se momentálně zotavovat. „Podle některých nepotvrzených zdrojů měl být Gerasimov zraněný při své nedávné návštěvě frontové linie na Donbasu,“ připomíná BBC, která v článku o vojenské přehlídce rovněž zmínila, že Gerasimov chyběl.

O zranění Gerasimova informovala již dříve některá ukrajinská média. Ruská strana tuto informaci ale ani nepotvrdila, ani nevyvrátila. Podle nepotvrzených zpráv, které připomíná list Newsweek, měl Gerasimov koncem dubna dorazit do ukrajinského Izjumu, velitelské stanoviště ale pak zasáhla ukrajinská palba a armádní generál z něj údajně vyvázl se zraněním nohy.

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu a náčelník generálního štábu Valerij Gerasimov
Kdo jsou Putinovi nejbližší lidé: generál rybář, zamračený rváč i jestřáb z KGB

I tyto zprávy jsou ale pouze spekulacemi. List The New York Times sice citoval dva americké vysoce postavené úředníky, kteří potvrdili, že Gerasimov se k 1. květnu vyskytoval na Donbasu, aby řešil situaci ruských vojsk na frontové linii, zranění už ale americká strana nepotvrdila.

Na stole je tak i druhá možnost - že Gerasimov na přehlídce nebyl proto, že u Putina upadl v nemilost. „Na takové akci by byla za normálních okolností taková vojenská osobnost v blízkosti ruského prezidenta Vladimira Putina,“ upozorňuje list Newsweek.

Nepřítomnost vysoce postaveného vojenského činitele i absence jakékoli zmíňky o ní v ruských státních médiích tak může být výmluvným gestem, že Gerasimov je vzhledem k ruským vojenským neúspěchům na Ukrajině u Kremlu v nemilosti.

Co s mužem, který je náčelníkem ruského generálního štábu od roku 2012, ve skutečnosti je, ale zůstává pouze v rovině spekulací.