Zrušení programu DACA (Deferred Action for Children's Arrivals) doposud brání tři federální soudy. DACA chrání přistěhovalce, někdy označované jako "dreamers" (snílci), kteří přišli do USA jako děti a umožňuje jim získat každé dva roky obnovitelné vízum a pracovní povolení, i když nemůžou získat občanství. Nařízení se týká asi 800 tisíc lidí, většinou Hispánců, informovala agentura Reuters. 

Americký prezident Donald Trump
Boj o americký Kongres. O budoucnosti Trumpa rozhodnou volby

"Je zcela v souladu se zákonem, aby ministerstvo vnitřní bezpečnosti změnilo směr migrační politiky. Je jasné, že má pravomoc stanovit priority přistěhovalectví v zemi a ukončit politiku DACA," řekl podle BBC generální prokurátor Noel Francisco, podle kterého vláda Baracka Obamy program přijala, ačkoliv „jí to neumožňovaly žádné existující zákony”.

Program dosud fungoval na základě Obamova nařízení, které přijal, protože se Kongres na řešení osudu dětských migrantů tehdy nedokázal shodnout. Podle Trumpovy vlády však prezident Kongres obešel, čímž překročil své ústavní pravomoci.

Poslední gesto před volbami

Plány o zrušení programu oznámil Trump už loni v září a dal Kongresu čas do března, aby tuto situaci vyřešil zákonem. Mezitím čas plynul, aniž by Kongres příslušnou normu přijal a Trump se od léta této otázce nevěnoval.

Jeho nynější krok tak působí jako poslední gesto před volbami do Kongresu. Právě v úterý totiž Američané rozhodují o dalším dvouletém období republikánského prezidenta. Ten se totiž dosud spoléhal na podporu Kongresu, kde měli republikáni většinu.  

Americký prezident Donald Trump
Trump rozšiřuje sankce vůči Íránu. Smrt Americe, volají místní obyvatelé

To v současné době zabraňuje demokratům zasáhnout proti jeho administrativě. Předběžné průzkumy však hovoří ve prospěch Demokratické strany. Sám Donald Trump již několikrát prohlásil, že volby jsou hlavně referendem o něm. Listopadové volby (takzvané midterms elections) se konají každé dva roky a tradičně jsou referendem o prezidentově vládnutí.

Rozhoduje se o všech 435 členech Sněmovny reprezentantů a 35 ze sta senátorů. Kongresových voleb se obvykle účastní o třetinu méně Američanů než těch prezidentských. Teď se ale podle průzkumů a vysokého počtu předem odevzdaných a korespondenčních hlasů čeká zájem podobný volbě hlavy státu. 

Vysoká účast

V předstihu již podle BBC volilo přes 34 milionů lidí, což je asi 2,5krát víc než při stejných volbách v roce 2014. Překonání čísel z tohoto roku ohlásilo celkem 28 států. V Texasu už dokonce odvolilo víc lidí, než kolik jich bylo celkem před čtyřmi lety. První volební místnosti se v USA uzavřou v 18 hodin místního času (ve 23 hodin středoevropského času).

Během závěrečných kampaní v Ohiu, Indii a Missouri Trump opět zdůrazňoval svou protiimigrační politiku. Trval na tom, že Demokraté poškozují ekonomiku Spojených států tím, že otevřeně podněcují miliony ilegálních imigrantů k porušování zákonů.,

Společnost Facebook také v pondělí zablokovala 30 podezřelých účtů a dalších 85 na platformě Instagram, informovala agentura Reuters. Podle prohlášení firmy zablokované účty by mohly být spojené s pochybnou činností ze zahraničí. 

Barack Obama v listopadu 2017 před volbami do Kongresu.
Amerika je na křižovatce. Obama se před volbami obul do Trumpa a republikánů