Třiašedesátiletý nejvyšší kněz ghanské komunity Nungua Númo Borketej Laweh Tsuru XXXIII. si na začátku dubna vzal za ženu dvanáctiletou Ná Okromoovou. Nezletilá nevěsta se na svatbu připravovala už od svých šesti let.

Lidé na sociálních sítích vyjádřili rozhořčení. Podle rozhlasové stanice Asaase Radio dívku a její matku dokonce musela chránit policie.

Video z obřadu se rychle stalo virálním a mezi Ghaňany vyvolalo velké emoce. Někteří dokonce žádali, aby kněze zatkla policie. „Zákon jasně říká, že sňatek 12leté dívky je nelegální. Výmluva, že nebude muset provádět manželské povinnosti, je bezpředmětná,“ napsal na Facebooku ředitel organizace Africa Education Watch Kofi Asare.

Nesplatitelné dluhy, dětské sňatky a zbytečné sterilizace. To je krutá realita sběraček cukrové třtiny v Indii:

Indické ženy nemají na růžích ustláno. Jejich život mnohdy připomíná spíše noční můru.
Drsná realita sběraček třtiny v Indii. Trápí je dluhy, brzké sňatky, sterilizace

Případ následně začala řešit policie. Na vyšetřování spolupracuje s ministerstvem pro rovnost pohlaví a odborem sociální péče. „Ghanská policie identifikovala a vypátrala 12letou dívku, kterou v Akkře provdali za 63letého muže,“ uvedla policie.

Lídři komunity označují kritiku sňatku za projev ignorance. Tvrdí, že manželství je jen rituální a tradice ho vyžadují proto, aby se Tsuru stal takzvaným Gborbuem Wulomou, neboli nejvyšším náboženským vůdcem. „Toto manželství je zcela založené na tradicích a zvyklostech,“ řekl Ní Bortej Kofi Frankwa II. deníku The Daily Mail.

Lidé se bojí, že nejde jen o rituální sňatek

Stanice BBC informovala, že místní od dívky možná očekávali víc, než že jen získá status manželky. Tamní ženy ji na obřadu údajně v jejich jazyku ga nabádaly, aby nosila svůdné oblečení a aby se pravidelně voněla darovanými parfémy. Bude pak podle nich více sexy a bude svého manžela více přitahovat.

Navíc se objevila informace, že obřad byl jen prvním krokem k uzavření rituálního manželství. Podle televize Ablade TV by měla dívka projít ještě dalším rituálem, který ji má očistit a připravit na roli ženy nejvyššího kněze. Měla by se při něm dozvědět i informace ohledně sexuální stránky manželství.

Kdy přesně by měla ceremoniálem projít ovšem není jasné.

Velké pobouření vyvolal případ muže, který vytvořil mobilní aplikaci, přes kterou chtěl prodávat osmdesát muslimských žen:

Ind vytvořil aplikaci k ponížení muslimských žen. Zatkla ho policie. Ilustrační foto.
Obchod s bílým masem nové generace: Ind dražil muslimky přes svou aplikaci

Ghana sice povoluje sňatky založené na zvycích a tradicích, ale zakazuje dětské manželství maskující se za kulturní zvyklosti. Minimální věk pro uzavření sňatku je 18 let. Přesto jsou v zemi podle organizace UNICEF více než dva miliony dětských nevěst.

Organizace po celém světě považují dětské sňatky za škodlivou tradici, která se týká více dívek než chlapců. Podle odborníků vede k četným negativním zdravotním a vývojovým důsledkům. Podle neziskové organizace Girls Not Brides se v Ghaně před 18. rokem vdává přibližně 19 procent dívek a pět procent vstupuje do manželství dokonce před 15. narozeninami.