"Jsem Newt Gingrich a oznamuji svou kandidaturu na prezidenta Spojených států, protože věřím, že můžeme Americe vrátit naději a příležitost, plnou zaměstnanost, skutečnou bezpečnost, americký energetický program a vyrovnaný rozpočet," uvedl sedmašedesátiletý politik.

Gingrich oznámením získal jistý náskok před ostatními významnými členy republikánské strany, kteří zatím možnost kandidatury jenom zkoumají. Jde například o bývalé guvernéry států Massachusetts Mitta Romneyho a Minnesota Tima Pawlentyho či senátory Rona Paula a Ricka Santoruma. Další kandidáti, o nichž se spekuluje, jako bývalá aljašská guvernérka Sarah Palinová či bývalý guvernér Arkansasu Mike Huckabee, zatím své úmysly tají.

Ani tak se ale bývalému šéfovi sněmovny nedávají příliš velké šance na úspěch v republikánských primárkách. V poli možných kandidátů značně zaostává v popularitě. V posledním průzkumu provedeném na přelomu dubna a května měl podporu jen mezi deseti procenty republikánů a mnohem lépe se dařilo jak Palinové, tak Huckabeemu a Romneymu či realitnímu magnátovi Donaldu Trumpovi, který s kandidaturou v poslední době flirtuje.