Bývalý předseda Sněmovny reprezentantů Gingrich porazil v Jižní Karolíně v sobotu dosavadního favorita Romneyho výrazným poměrem 40 ku 27 procentům. Následující průzkumy ukázaly, že jeho kampaň získala dynamiku a získává si příznivce i na Floridě, kde bývalý massachusettský guvernér zatím s přehledem vedl.

Podle průzkumu organizace Rasmussen Reports mezi pravděpodobnými republikánskými voliči měl Gingrich podporu 41 procent dotázaných, Romney 32 procent, bývalý senátor Rick Santorum 11 procent a texaský kongresman Ron Paul osmi procent.

Průzkum skupiny InsiderAdvantage ukázal obdobný výsledek. Pro Gingriche v něm bylo 34 procent registrovaných republikánů a pro Romneyho 26 procent.

Florida patří během primárek i v samotných prezidentských volbách ke klíčovým státům. Vítězství zde by poskytlo oběma kandidátům důležitou výhodu.

Gingrichův vzestup se promítá i do celostátní obliby. Podle ankety Gallupova ústavu vedl Romney před Gingrichem ještě před týdnem o 23 procent. Nyní se jejich pozice prakticky srovnala, když pro Romneyho je po celých USA 29 procent republikánů a pro Gingriche 28.

I když primárky se konají v jednotlivých státech a ne na celostátní úrovni, výsledky průzkumu ukazují, že Romney ztrácí půdu i ve státech, kde primárky teprve budou, napsal list The Wall Street Journal. Stejně tak ukazují, že Gingrichova popularita po dvou televizních debatách v Jižní Karolíně vzrostla po celých USA, dodal list v souvislosti s Gingrichovým výkonem v debatách, který většina republikánských voličů ocenila.