Vedle kritérií jako zdravotní péče, vzdělání, infrastruktura a kultura Vídeň zabodovala především v oblastech bezpečnosti a stability. „Město nabízí skvělou kombinaci stability, dobré infrastruktury a vzdělání, bohaté kultury a zábavy. Jednou z mála nevýhod je relativní nedostatek velkých sportovních akcí,“ stojí ve zprávě.

Totéž podle ní platí o dánské Kodani, která se letos v žebříčku umístila jako druhá. Následují australská města Melbourne a Sydney. Nahradila loni úspěšná evropská města Frankfurt a Amsterdam, která vypadla z nejlepší desítky. „Západoevropská města v průzkumu z roku 2023 klesla. Zvýšený počet případů zaměstnaneckých stávek a občanských nepokojů ovlivnil jejich hodnocení stability,“ vysvětlili zástupci Economist Intelligence Unit. V top 10 jsou i tři kanadská města a dvě švýcarská.

Letní tropy si Vídeňané zpříjemňují u Dunaje.
Copacabana ve Vídni. Osvěžení ve vedrech nacházejí lidé u Dunaje

Do výsledků se vrátil ukrajinský Kyjev, který loňský ročník kvůli válce vynechal. Město s chybějící stabilitou a poškozenou infrastrukturou je však v žebříčku v nevalné společnosti mezi deseti nejhoršími (165. místo). Nejhůře dopadl syrský Damašek.

Největšími skokany jsou novozélandská města Wellington (35 míst nahoru, 23. místo) a Auckland (o 25 míst).

Vídeň je na špici pravidelně. Skončila na prvním místě v osmi z posledních deseti šestiměsíčních průzkumů. Rakouské hlavní město kleslo jen v roce 2021, když jeho slavná muzea a restaurace čelily omezením. Úspěch slaví i jinde, třeba ziskem prvního místa mezi nejlepšími městy pro život výzkumu časopisu Monocle Quality of Life Survey 2023. Před pandemií v roce 2019 byla Vídeň nejvýše mezi nejlepšími městy ve studii Quality of Living společnosti Mercer.

Nejlepší města pro život 
pořadí – město – celkové skóre

1. Vídeň (Rakousko) – 98.4
2. Kodaň (Dánsko) – 98.0
3. Melbourne (Austrálie) – 97.7
4. Sydney (Austrálie) – 97.4
5. Vancouver (Kanada) – 97.3
6. Curych (Švýcarsko) – 97.1
7. Calgary (Kanada) – 96.8
8. Ženeva (Švýcarsko) – 96.8
9. Toronto (Kanada) – 96.5
10. Osaka (Japonsko) – 96.0

Zdroj: EIU