Podle vědecké zprávy, kteroupublikovali vědci z britské University of York, by rostoucí teploty mohly způsobit masové vymírání druhů. Přesněji řečeno, v několika následujících stoletích pravděpodobně vymře padesát procent všech živočišných druhů.

Vědci se ve svém výzkumu zaměřili na podobné události v dávné minulosti planety. Analyzovali fosilní nálezy a teplotní změny za období 500 milionů let a zjistili, že čtyři z pěti historicky největších vln vymírání se odehrály v obdobích, kdy na Zemi vládlo horké, vlhké klima. Masivní vymírání je definováno jako zánik více než 50 procent živočišných druhů v určitém časovém rozmezí.

Do těchto pěti vln patří i období před 251 milionem let, kdy došlo k nejmasovějšímu vymírání druhů v historii planety – tehdy vyhynulo 95 procent všech živočišných druhů.

Mezivládní panel o změnách klimatu (IPCC), který spadá pod OSN, předpovídá, že se průměrná teplota na Zemi zvýší do konce století o 1,8 až 4 stupně Celsia a že částečnou příčinou toho budou emise skleníkových plynů.

Pokud by se teplota zvýšila maximálně, tedy o čtyři stupně, pak by podle doktora Petera Mayhewa z University of York bylo na Zemi počasí podobné tomu před 250 miliony let, kdy vymřelo 95 procent živočichů a rostlin.

„To nám dává představu, co očekávat v blízké budoucnosti,“ říká Mayhew.