Podle vědců z Goddardova institutu pro kosmický výzkum, který je součástí NASA, byly globální teploty v roce 2018 vyšší o 0,83 stupně Celsia, než tomu bylo v letech 1951 až 1980.

„Rok 2018 je opět extrémně teplým rokem na pokraji dlouhodobého trendu globálního oteplování,“ řekl Gavin Schmidt, ředitel Goddardova institutu pro kosmický výzkum.
Od 80. let minulého století se průměrná globální teplota zvýšila o jeden stupeň Celsia. Podle Schmidta za to z velké části mohou zvýšené emise oxidu uhličitého a dalších skleníkových plynů, které vznikly lidskou činností.
Regionální teploty jsou často ovlivňovány dynamikou počasí, což znamená, že ne každý region na Zemi zažívá stejné dopady oteplování. Podle výzkumu NOAA však průměrná teplota v roce 2018 rostla kontinuálně.
Následky pociťujeme na vlastní kůži
Nejsilněji se trend oteplování projevuje v Arktidě, kde v roce 2018 došlo k trvalé ztrátě mořského ledu. Tající ledovce Grónska a Antarktidy navíc zvyšují hladiny světových moří. Zvyšující teploty navíc mohou přispívat ke stále delším a ničivějším obdobím lesních požárů, katastrofickému suchu a dalším extrémním jevům.
„Dopady dlouhodobého globálního oteplování jsme již pocítili v podobě pobřežních záplav, vln veder, intenzivních srážek a změn ekosystémů,“ podotkl Schmidt.
Teplotní analýzy NASA pracují s údaji ze 6300 pozemních meteorologických stanic. Vychází rovněž z měření teploty hladiny moří pomocí lodí a bójí a pracuje údaji o teplotách z antarktických výzkumných stanic.
