Podle Donalda Trumpa tento stav nastal proto, že Google prý cenzuruje konzervativní názory a příspěvky. "Výsledky vyhledávání Googlu pro Trump News ukazují jen zpravodajství médií vytvářejících falešné zprávy," napsal americký prezident v úterý na svůj Twitter. Informuje o tom agentura AFP.

"Jinými slovy, byly, pokud jde o mě i některé další, zcenzurovány, takže téměř všechy zprávy a příběhy jsou špatné. Upřednostněná je falešná CNN. Republikánská, konzervativní a férová média jsou vypnutá."

Podle Trumpa pochází "96 procent výsledků" vyhledávání zpráv o Trumpovi z národních levicových médií, což označil za "velmi nebezpečné".

"Google a další potlačují hlasy konzervativců a skrývají informace a zprávy, které jsou dobré. Dohlížejí na to, co můžeme a co nemůžeme vidět. To je velmi vážná situace - a bude se řešit!"

Liberálové mají protekci, věří Američané

Podle průzkumu výzkumné společnosti Pew Research Center z června letošního roku je 43 procent Američanů názoru, že hlavní technologické firmy upřednostňují názory liberálů před konzervativci, a 72 procent souhlasí s myšlenkou, že sociálně-mediální platformy aktivně cenzurují protichůdné politické názory. Mezi republikány a nezávislými lidmi názorově inklinujícími k republikánům zastává tento názor dokonce 85 procent dotázaných.

Několikero studií nicméně podle AFP naopak napovídá, že konzervativci jsou v prostředí sociálních médií velice úspěšní. Twitter i Facebook popřeli, že by součástí jejich firemní politiky byla předpojatost.