Podle informací internetového vydání listu Dagens Nyheter dosud nebyla zjištěna ani žádná chyba pilota a selhání lidského faktoru je již dnes možné prakticky vyloučit.

Zkušený sedmatřicetiletý pilot Stefan Kaarle, jenž se zachránil katapultáží, závěr svého letu těsně před havárií popsal jako bezproblémový. Vše podle něj až do osudného okamžiku probíhalo podle obvyklých postupů. "Měl jsem provést normální kolo nad přistávací dráhou. Neměl jsem žádné ponětí o tom, že by něco nemělo být v pořádku," řekl a dodal: "Vše se pak odehrálo velmi rychle, vymrštění z kokpitu je peklo. Ale brzy jsem poznal, že mé přistání s padákem proběhne bez problémů."

Vojenský vyšetřovatel Agne Widholm, který vede práci havarijní komise, zatím nemá pro události jasné vysvětlení. "Z toho, co zatím můžeme vidět, vyplývá, že k žádné zjevné technické chybě nedošlo. Počítačové informace však budeme analyzovat do příštího týdne a poté uvidíme více."

Stíhačka Jas-39 Gripen stejného typu, jímž je vybaveno i letectvo armády České republiky, se zřítila ve čtvrtek odpoledne při manévrech vojsk protivzdušné obrany. Úřady v dané části země pozastavily u regionální perutě, z níž havarovaný stroj pocházel. lety strojů tohoto typu.

Mluvčí českého ministerstva obrany Andrej Čírtek odmítl, že by pozastavení letů v severním Švédsku ovlivnilo také plány české armády. Pozastavení letů ve Švédsku "není žádným důvodem pro armádu, aby zasahovala do provozu letounů v Česku", řekl.

Nehoda se stala na základně Vidsel nedaleko města Lulea ve chvíli, kdy postižený gripen při vojenském cvičení fungoval jako cvičný cíl pro jednotky protivzdušné obrany. Při tréninkových manévrech se stroj pohyboval v nízkých a středních výškách. Selhal ovšem až ve chvíli, kdy se připravoval na přistání.

Švédsko má celkem na 200 těchto stíhaček. Exportovat stroj se podařilo zatím jen do Jihoafrické republiky, která koupila 28 gripenů. Česko a Maďarsko si stíhačky pronajaly, každá země po 14 strojích. Výrobce Saab ale v současnosti vede exportní jednání se dvěma sousedními státy, Dánskem a Norskem, u nichž doufá v úspěch.