Když se v 10. století pokoušel do Grónska přilákatz Islandu vikingské kolonisty Erik Rudý, hovořil nadšeněo „zelené zemi“ plné lesů a pastvin, po nichž se prohánějí stáda ovcí.
O šest století později ale přišla malá doba ledová a zelený ostrov se přeměnil v ledovou pustinu.
Když si v roce 1978 Grónsko vymohlo na Dánsku zvýšený stupeň autonomie, na jejímž základě mohlo vytvořit vlastní vládu, ve správním středisku ostrova Nuuku ještě nikdoo vyhlášení nezávislosti pořádně neuvažoval.


Tání otevřelo nové možnosti

Myšlenka odtržení od Dánska dostala nový rozměr ve chvíli, kdy se ukázalo, že překotné tání ledovců v Arktidě není výmyslem ekologických aktivistů, nýbrž nezvratným faktem.
Obyvatelům Grónska totiž globální oteplování může pomoci vyřešit hlavní problém spojený s tužbami po nezávislosti. Totiž, jak tuto nezávislost financovat.
Tání ledovců v Arktidě odkrývá nebývalé možnostiv ohledu na nerostné bohatství, jež se skrývá v zemi schované pod ledovým krunýřem. A také pod mořským dnemv okolí ostrova.
Také z tohoto důvodu se grónský premiér Hans Enoksen rozhodl na listopad letošní roku vyhlásit referendumo dalším posílení autonomie. To by mohlo vést k definitivnímu vyhlášení nezávislosti ostrova.


Bez dánských peněz to nejde

Grónsko v současnosti dostává každoročně finanční pomoc od kodaňské vlády ve výši třia půl miliardy dánských korun (472 milionů eur). Bez této sumy by se infrastruktura ostrova zhroutila.
Enoksenův kabinet vkládá velké naděje ložisek ropy, které se ukrývají v moři před jihozápadním pobřežím Grónska. O ty se už začala zajímati největší těžařská společnost na světě Exxon Mobil.
Zásoby dosud nebyly přesně vyčísleny, první průzkumné vrty však již byly realizovány a další budou následovat.
„Zisky z těžby si bude Nuuk a Kodaň rozdělovat v poměru jedna ku jedná, to je myslím spravedlivý obchod,“ tvrdí dánský premiér Anders Fogh Rasmussen. Jeho grónský protějšek Enoksen o tom tak skálopevně přesvědčen není.
Myšlenku grónské nezávislosti zatím podporuje především vládní sociální demokraciea tzv. Eskymácké bratrstvo. Středopravá opozice má ze samostatnosti ostrova strach.