Pokusí-li se Gruzie zakročit proti ruským občanům na území separatistické republiky Abcházie či Jižní Oseti, nebude Rusko váhat s použitím vojenské síly na jejich ochranu.
Prohlásil to v Moskvě zvláštní vyslanec ruského ministerstva zahraničí pro země sdružené ve Společenství nezávislých států (SNS) Valerij Kenjajkin.

„Pokud ale válka propukne, budeme muset bránit naše spoluobčany i za použití vojenských prostředků. Použijeme všechny prostředky,“ citovala Kenjajkina agentura Reuters.
Podle něho se nicméně Moskva bude snažit vojenskému řešení sporu zabránit.

Ruské prohlášení označil předseda gruzínského parlamentního výboru pro obranu a bezpečnost Givi Tamaradze za bezprostřední vojenské vyhrožování Gruzii.

„Ukazuje to, že Rusko ovládají agresivní nálady a mezinárodní společenství by si to mělo okamžitě uvědomit. Gruzie je ale připravena odrazit jakoukoli vojenskou hrozbu,“ reagoval Tamaradze na Kenjajkinova slova.

Napjaté vztahy mezi Ruskem a někdejší sovětskou republikou Gruzií se tento týden ještě více vyhrotily poté, co byl nad Abcházií sestřelen gruzínský bezpilotní letoun. Gruzie činí za zkázu stroje odpovědnými Rusy, což dokládá videozáznamem z paluby stroje, které zaznamenalo stíhací stroj Mig-29 v okamžiku odpálení rakety.

Rusko od počátku 90. let podporuje Abcházce a obyvatele Jižní Osetie v jejich snahách o dosažení nezávislosti na Gruzii. Tisícům obyvatelům obou separatistických regionů vystavila Moskva ruské pasy.