Vláda v Tbilisi zveřejnila v úterý zvukový záznam, který označila za telefonický hovor jihosetských pohraničníků. Je to podle ní důkaz, že ruská bojová vozidla a vojáci vstoupili na území Jižní Osetie už 20 hodin před začátkem gruzínské ofenzívy 7. srpna večer.

Zatímco jeden z účastníků zveřejněného hovoru byl v jihoosetské metropoli Cchinvali, druhý stál u vchodu do Rokského tunelu, spojujícího ve výšce 2000 metrů nad mořem Severní Osetii, která je součástí Ruské federace a Jižní Osetii, separatistický region Gruzie.

Rozhovor měl být pořízen 7. srpna ve 3:52 ráno.

„Už vstoupily do země obrněné jednotky?“ ptá se člověk z velitelství v Cchninvali.

„Obrněné jednotky a lidé,“ odpovídá důstojník u tunelu.

„Vstoupili nyní?“ zajímá se člověk z jihoosetského velitelství.

„Před dvaceti minutami právě vyjížděli z tunelu,“ zní odpověď.

Záznam s překladem poskytli Gruzínci západním sdělovacím prostředkům.

Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Andrej Nestěrenko gruzínské tvrzení zpochybnil. Připomněl, že větší přesuny ruských vojsk by zaznamenaly družice Severoatlantické aliance (NATO).Jak poznamenal s netajenou ironií, bylo by velmi prospěšné, pokud by NATO předložilo takovéto údaje z družic.

Podle slov amerického velvyslance při NATO Kurta Volkera, která zazněla v úterý v gruzínské metropoli Tbilisi, je nepodstatné, jak analyzujeme události ze 7. srpna, neboť Gruzie reagovala na déletrvající ruský tlak a násilí v regionu. Tbilisi se rozhodlo pro vstup do Cchinvali, což byl pro Rusy podnět, na který čekali, aby začali svou předem naplánovanou invazi, konstatoval americký diplomat.

Gruzínský útok na Cchinvali začal 7. srpna ve 23:30 hodin. Ruská vojska přešla Rokským tunelem 8. srpna v 11:00 hodin, uvedly už dříve publikované informace rozvědky NATO.