Oba kandidáti jsou podle britské BBC zastánci integrace zakavkazské země do euroatlantických struktur. Volební místnosti se uzavřely ve středu ve 20 hodin místního času (17 hodin středoevropského) a již podle večerních předběžných výsledků bylo pravděpodobné, že se do čela země postaví Zurabišviliová.

Šestašedesátiletá politička měla ve volebním klání podporu vládní strany Gruzínský sen premiéra Mamuka Bakhtadzeho, zatímco za jejím konkurentem stála opozice. Šlo přitom o poslední přímou volbu prezidenta v Gruzii. Postsovětská republika totiž minulý rok změnila ústavu a větší moc dostane parlament.

Zurabišviliová, která se narodila ve Francii a dříve vykonávala funkci ministryně zahraničí, má podporu vládní strany Gruzínský sen. Zurabišviliová se narodila gruzínským emigrantům ve Francii, později sloužila jako velvyslankyně Francie v Gruzii.

Chce spolupracovat s Ruskem

Sama ale volá po užší spolupráci s Ruskem, je často kritizována za to, že prohlašovala, že válku v roce 2008 rozpoutala Gruzie. Navíc neovládá plynně gruzínštinu. Gruzínské občanství jí dal bývalý prezident Michail Saakašvili a učinil ji v roce 2004 ministryní zahraničí, po roce jí ale odvolal.

Politička si později založila vlastní opoziční stranu a v čele Gruzínského snu se v roce 2016 dostala do parlamentu s podporou nejbohatšího Gruzínce Bidzina Ivanišvili, který krátce vykonával funkci premiéra a má v zemi velmi silnou moc.