Tři policisté utrpěli lehčí zranění při přestřelce, k níž došlo v noci na středu při protestech v rámci generální stávky na francouzském karibském území Guadeloupe.

Guadeloupe je navzdory své poloze v Karibiku součástí Evropské unie. Je jedením ze čtyř francouzských zámořských departementů a jeho obyvatelé tak například volí do Evropského parlamentu.

Obyvatelé Guadeloupe v pondělí zahájili generální stávku kvůli rostoucím životním nákladům, cenám za potraviny a základních životních potřeb.

„My, černá většina, zde stále žijeme jako v dobách otrokářství,“ prohlásil místní odborový vůdce Elie Domota. Nezaměstnanost na Guadeloupe se 450 tisíci obyvateli, i na sousedním francouzském Martiniku, se v důsledku hospodářské krize blíží podle odborů k 25 procentům.

K přestřelce došlo v největším městě ostrova Pointe-a-Pitre. Skupina mladých lidí zahalených do kapucí napadla policisty, podpálila pneuservis a vydrancovala několik obchodů.

Zpočátku pokojnou demonstraci zorganizovalo asi 50 odborových sdružení a asociace Liyannaj Kont Pwofitasyon (LKP), což v překladu z místního francouzského dialektu znamená Povstání proti vykořisťování.

Demonstranti během posledních dní umístili zátarasy na silnice v různých částech ostrova. Policisté zatkli desítky výtržníků.

Výbušnou situaci v zámořském departementu projednává s ministry francouzské vlády prezident Nicolas Sarkozy. Obyvatelé Guadeloupe si však stěžují, že zatím z Francie na ostrov dorazil jen větší počet policistů.

Zámořská území patřící k Evropské unii

Francouzské zámořské departementy
Přímé součásti Francie, které mají poslance ve Francouzském národním shromáždění.
Francouzská Guyana - Země na severu Jižní Ameriky, významným zdrojem příjmů je kosmické středisko Kourou
Guadeloupe - Ostrovy v Karibském moři
Martinique - Turistický ráj v Karibském moři
Réunion - Ostrov v Indickém oceánu, vyhledávané turistické centrum

Španělsko
Baleárské ostrovy
- Souostroví ve Středozemním moři, patří k nim Malorka a Ibiza
Kanárské ostrovy - Turistický ráj uprostřed Atlantiku
Islas Chafarinas, Penon de Alhucemas a Penon de Velez - malá území při pobřeží Tunisu

Portugalsko
Azorské ostrovy
- Souostroví v Atlantickém oceánu
Madeira - Ostrov v Atlantiku, žijící z turismu a produkce známého vína