„Je obtížné s překvapením a zklamáním sledovat, jak jsou někteří lidé ochotni podpořit vojenský zásah ze zahraničí jen proto, aby dosáhli svých politických cílů,“ řekl Lopéz ruské agentuře TAS. Kroky Juana Guaidóa jsou podle něj ukázkou „nezodpovědného a neodpustitelného“ chování, které ignoruje „nevyhnutelné tragické následky“.

Venezuelský prezident Nicolás Maduro
Tajná jednání s Američany. Maduro doufá, že se brzy sejde s Trumpem

Lídr opozice v minulosti oznámil, že do země 23. února dopraví zahraniční humanitární pomoc, bez ohledu na blokádu venezuelského prezidenta Nicoláse Madura. Ten považuje balíčky s potravinami a léčivy za snahu Washingtonu ovlivnit dění ve Venezuele.

Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Maria Zakharova navíc podle agentury TASS upozornila, že se pod záminkou doručení humanitárních zásilek chystají provokace, které mají ospravedlnit příchod zahraničních vojsk.

Kubánská vláda již ve čtvrtek varovala, že Spojené státy tajně přesouvají své elitní vojenské jednotky blíže k Venezuele. Dopravní letouny měly přepravit americké vojáky na letiště Rafaela Mirandy v Portoriku, leteckou základnu San Isidoro v Dominikánské republice a další strategická místa na Karibských ostrovech.

Americké sankce

Vláda prezidenta Madura mezitím tajně jednala s americkými diplomaty. Venezuelský ministr zahraničí Jorge Arreaza se měl v New Yorku dvakrát sejít s americkým zvláštním vyslancem pro Venezuelu Elliottem Abramsem. Spojené státy chtějí Madura přesvědčit, aby v zemi vyhlásil předčasné volby.

Letoun americké námořní pěchoty - Ilustrační foto
USA tajně přesouvají speciální jednotky. Chystají zásah ve Venezuele, tvrdí Kuba

Na hlavu státu vyvíjejí stále větší tlak prostřednictvím sankcí. V noci na sobotu Američané uvalili sankce na některé nejvyšší představitele venezuelské vlády a také na šéfa státní ropné společnosti Manuela Queveda. Ten na svém twitteru uvedl, že byli potrestáni za „udržování míru, stavbu domovů a potlačování převratu a plánu vojenské invaze USA a jejich spojenců“.

Američané navíc oznámili, že plánují vzdušnou cestou doručit do země více než 200 tun humanitární pomoci. Část surovin zůstává nyní uskladněna nedaleko venezuelských hranic v Kolumbii a Brazílii. „Maduro zavinil humanitární krizi. Nejpozději o víkendu budeme pokračovat v poskytování humanitární pomoci. Doufejme, že ji pan Maduro vpustí do země,“ prohlásil americký ministr zahraničí Mike Pompeo. 

Boj za nové volby

Šestapadesátiletý Maduro, který stojí v čele Venezuely od března 2013, složil přísahu na další šestileté období 10. ledna. A to navzdory silným protestům. Loňské prezidentské volby ve Venezuele totiž bojkotovala tamní opozice a za nedemokratické je označily Spojené státy, Evropská unie a více než desítka zemí Latinské Ameriky.

Venezuelský opoziční lídr Juan Guaidó se zásilkou humanitární pomoci
Humanitární pomoc Venezuele? Doručili jsme první zásilku, oznámil Guaidó

O necelé dva týdny později, tedy 23. ledna, se za dočasného prezidenta prohlásil i opoziční lídr a předseda venezuelského parlamentu Juan Guaidó. Krátce poté ho za prezidenta uznaly Spojené státy a většina latinskoamerických zemí.

Evropské země daly Madurovi osmidenní ultimátum. Během této doby měly být v zemi vyhlášeny nové volby. Maduro však odmítl výzvu uposlechnout a státy Evropy včetně České republiky proto po vypršení lhůty uznaly prezidentem Guaidóa.

Venezuelský prezident Nicolas Maduro
Jak proměnit bezcenný bolívar ve zlato? Maduro rozjel zoufalý pokus o záchranu