„Jedinou možností je, aby se (Maduro) vzdal moci, kterou uzurpuje, a nechal přechodnou vládu uspořádat svobodné volby,“ prohlásil dnes Guaidó před tisíci Venezuelanů v Caracasu. Vyzval také k dalším masovým demonstracím na příští týden, datum se má rozhodnout o víkendu. Od neděle mají lidé tisknout letáky se zákonem o amnestii, který nedávno schválil parlament, a „šířit je svým známým vojákům a jejich rodinám“.

S projevem dnes vystoupil i Nicolás Maduro, který řekl, že je otevřen dialogu a že když bude muset, tak se s tím „chlapcem“ sejde. Zároveň ale Guaidóa označil za „agenta Spojených států“, které podle něj stojí za středečním „pokusem o převrat“. Maduro též zopakoval, že z úřadu prezidenta neodstoupí.

Reakce ze zahraničí

Pětatřicetiletý Guaidó složil přísahu jako úřadující prezident poté, co už minulý týden opozicí ovládaný parlament označil za nelegitimní nový Madurův prezidentský mandát. Ten zahájil Maduro 10. ledna, ale opozice, řada amerických zemí, včetně USA, ani EU tento mandát nepovažují za legitimní, protože vzešel z nedemokratických voleb. Guaidó složil přísahu s tím, že jeho vláda bude dočasná a uspořádá nové volby.

Už ve středu jako první uznaly Guaidóa jako hlavu Venezuely USA a některé americké země, naopak levicové vlády Mexika, Kuby, Bolívie či Nikaraguy považují za prezidenta Venezuely stále autoritářského Madura. Toho podporují také Rusko, Turecko, Sýrie či Írán.

EU zatím oficiálně neuznala Guaidóa prezidentem, ale podpořila ho jako šéfa opozice a vyzvala ke svobodným volbám. Německo, Španělsko, Francie a Belgie dnes vyzvaly ostatní země EU, aby daly Madurovi ultimátum pro uspořádání svobodných voleb s podmínkou, že když je neuspořádá, uznají Guaidóa prezidentem.