Federální vládě totiž bude trvat měsíce, než koupí věznici v americkém státě Illinois a přemění ji v zařízení, kde budou drženi lidé podezřelí z terorismu. Vyplývá to z debat americké administrativy, o kterých informovala agentura AP.

Úřady tento týden uvedly, že instalace nových plotů, kamer a dalšího bezpečnostních zařízení může trvat až deset měsíců. Výstavba však nezačne dřív, než federální vláda věznici ve městě Thomson v Illinois koupí. Její nákup Obamova administrativa oznámila v polovině prosince. Americký list The New York Times však uvedl, že na ni nemá dost peněz. Kongres přitom o penězích na nákup věznice pravděpodobně nebude rozhodovat dřív než na konci března.

Další zpoždění může způsobit nesouhlas zákonodárců obou stran poskytnout peníze na nákup nápravného zařízení. Přesunu brání také stávající zákony, podle kterých mohou být zajištění drženi na území USA pouze tehdy, pokud byl s nimi zahájen soudní proces. Objevují se i obavy, že přesun podezřelých teroristů do Illinois by mohl ze státu učinit cíl teroristických ú­toků.

Opoziční republikánští senátoři prý chystají zpožďující taktiku a očekávají podporu Obamových demokratů, z nichž někteří se k plánu uzavřít Guantánamo, který byl jedním z Obamových volebních slibů, staví skepticky. „Jedinci obvinění z mezinárodního terorismu…nepatří do naší země, nenáleží našim soudům a nepatří do našich věznic,“ řekl demokratický senátor Jim Webb.

Obama původně chtěl Guantánamo zavřít do 22. ledna 2010, později uznal, že tento termín se mu nepodaří splnit. Předpokládá však, že bude uzavřeno do konce příštího roku. Mluvčí Bílého domu Ben LaBolt ve středu očekávaný termín uzavření věznice nedokázal sdělit, uvedla AP.

Na Guantánamo začala předchozí vláda George Bushe posílat osoby, které byly jako podezřelé z terorismu zadrženy hlavně po americké invazi do Afghánistánu v roce 2001. Celkem je zde nyní kolem 200 vězňů.