Po loňském prosincovém rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa přesunout ambasádu USA do Jeruzaléma byla Guatemala první zemí, jež následovala jeho příkladu (později se k témuž kroku rozhodla i Paraguay).

 

Na rozdíl od Spojených států však nebude mít guatemalské velvyslanectví v Jeruzalémě svou premiéru - Guatemala je zde otevřela už v roce 1959 a teprve po mezinárodních protestech vůči izraelské anexi východního Jeruzaléma je přesunula do Tel Avivu. 

Podle listu The Times of Israel se otevření ambasády zúčastnili vrcholní představitelé obou zemí, tedy guatemalský prezident a ministryně zahraničí a izraelský premiér. Všechny dnes čeká ještě společné jednání, Netanjahu navíc pozval Moralese i jeho choť na slavnostní večeři.

Izraelci otevření dalšího velvyslanectví uvítali, na zdech Jeruzaléma se například objevily nápisy, které Guatemale děkují.

Guatemalští zaměstnanci ambasády začali stěhovat nábytek a další vybavení do ještě nedokončených nových prostor už začátkem měsíce, v současnosti se řeší jejich ubytování. Zatímco jeden ze dvou guatemalských diplomatů Carlos Meyer se už přestěhoval do nového bytu, velvyslankyně Sara Solís Castañedová bude zatím do Jeruzaléma dojíždět ze své současné rezidence.

Krok guatemalské vlády následoval prakticky bezprostředně po otevření amerického velvyslanectví, k němuž došlo v pondělí 14. května, v den 70. výročí vyhlášení nezávislosti Izraele. Přesunutí americké ambasády vyvolalo obrovské protesty Palestinců a přispělo k mimořádnému zostření napětí na hranici mezi Izraelem a Pásmem Gazy. Střety mezi palestinskými demonstranty pokoušejícími se proniknout na izraelské území a izraelskými pohraničními silami si vyžádaly životy 61 Palestinců.