Novozélandští manželé na obří hlízu narazili 30. srpna, když pleli záhony před příchodem jara, které na Novém Zélandu trvá od září do listopadu. Colin se původně domníval, že by mohlo jít o jeden z druhů batátů či nějaký druh podzemní houby, když ale objekt vytáhl z půdy a ochutnal, zjistil, že se jedná o lilek brambor.

Superlokální déšť byl zaznamenán v pondělí v Indonésii.
VIDEO: Na parkovišti pršelo na jediné auto, vzácný úkaz se podařilo natočit

"Nemohli jsme tomu uvěřit. Byl jednoduše obrovitánský," prohlásila Colinova manželka Donna. Manželé brambor, který podle nich nevypadal zrovna moc hezky, v garáži zvážili na starých vahách, které ukázaly obdivuhodných 7,9 kilogramu. Spolehlivější váhy v obchodě s farmářskými potřebami ukázaly hmotnost 7,8 kilogramu.

Od konce srpna se brambor, který dostal jméno Doug, stal v oblasti kolem farmy manželů Craigových-Brownových celebritou. Colin pro něj dokonce postavil malý vozíček. "Nasadili jsme mu klobouk. Dali jsme ho na facebook, vzali jsme ho na procházku, dopřáli jsme mu trochu sluníčka. Je neuvěřitelné, co všechno lidí pobaví," prohlásil Colin.

Výroba bramborové vodky

Manželé se již také obrátili na Guinnessovu knihu rekordů s žádostí o oficiální zápis a nyní čekají na odpověď. Žádné tajné tipy týkající se zahradničení Colin nemá. V té části zahrady, kde obří brambor objevil, dříve pěstoval okurky, potom záhony zarostly plevelem. "Je to pro mě záhada. Je to jedno z oněch příjemných překvapení přírody," podotkl.

První Barbie.
Hubené panence k úspěchu pomohl i Mickey Mouse. Barbie změnila historii

Teď je největší starostí manželů, jak se o brambor postarat dál. Hlíza totiž začala vysychat a ztrácet na váze. Drobné oděrky chytily plíseň. Colin proto brambor co nejpečlivěji očistil a uložil ho do mrazáku. Plánuje, že ho využije k výrobě bramborové vodky.