Trpaslíka mezi plazy zde při výzkumu pod kamenem našel biolog z Pensylvánské státní univerzity Blair Hedges.

Had je hnědošedého zbarvení, na těle má dva žluté proužky a patří do čeledi slepanovitých. Dostal jméno Leptotyphlops carlae a ze všech 3100 známých plazů dorůstá nejkratší délky a nejmenší šířky.

Není jedovatý a živí se termity a jejich larvami. O jeho chování se dosud ví jen málo, vědci zatím zkoumají, jestli je čilejší spíše v noci či čeká na denní světlo.

Hedges jej nalezl už v roce 2006, ale teprve nyní jej herpetologové spolehlivě identifikovali.

„Byl pod kamenem. Máme dva,“ oznámil tenkrát nadšeně Hedges v telefonickém interview pro média.

Nejmenší i největší tvorové často žijí v prostředí, kde nemají přirozeného nepřítele, takže se jejich druh může nerušeně vyvíjet.

Rodina hadů je vůbec pestrá. Jejich existence sahá až do období velkých ještěrů, nejstarší nalezená fosílie hada pochází z doby před 100 milionů let.

Dnešní hadi se zřejmě vyvinuli z ještěrek a původní končetiny, které měli, u nich v průběhu vývoje zakrněly a posléze zcela zmizely.

V současnosti největší žijící druh hada je krajta mřížkovaná, která dorůstá do délky až deseti metrů a žije v jihovýchodní A­sii.

Ten nejmenší podle Hedgese už zřejmě menší být nemůže, protože v období před vylíhnutím hada vejce vyplňuje téměř celé tělo matky.