Haftarův odjezd bez podepsání dohody dnes potvrdil ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. "Všichni máme jeden cíl a vyzvali jsme strany (konfliktu) v Libyi, aby raději vyjednávaly, než aby se věci snažily řešit násilím," uvedl Lavrov. Šéf diplomacie zároveň ujistil, že Moskva bude společně s Ankarou dál usilovat o mírové řešení.

Rusko a Turecko zprostředkovaly mírové rozhovory, k nimž kromě Haftara přijel také Sarrádž. Osobně se nesetkali a jednali pouze s prostředníky. Haftar od loňska bojoval o Tripolis, ale od 12. ledna obě strany dodržovaly Ruskem a Tureckem navržený klid zbraní. V Moskvě se měly dohodnout detailní podmínky příměří.

Protesty v Teheránu
V Teheránu sílí protivládní protesty, v ulicích je více policistů

Před obnovením bojů dnes varoval Erdogan, který Haftarovi pohrozil, že "mu dá lekci", pokud na Sarrádžovu vládu znovu zaútočí. Prezident zároveň v projevu Haftara označil za pučistu. Agentura TASS dnes s odvoláním na arabská média uvedla, že na jihu Tripolisu dnes opět byla slyšet střelba, což by naznačovalo konec dočasného příměří.

Nebyly zohledněny požadavky

Haftar se domnívá, že v mírovém návrhu nebyly zohledněny požadavky jeho samozvané Libyjské národní armády (LNA). Arabská redakce stanice Sky News oznámila, že Haftar v nepřímých rozhovorech požadoval záruku, že LNA bude moci vstoupit do Tripolisu a že bude sestavena vláda národní jednoty, která musí získat důvěru parlamentu sídlícího ve východolibyjském Tobrúku. Dále požadoval mezinárodní dohled nad příměřím s vyloučením Turecka a stažení bojovníků, kteří do Libye přišli ze Sýrie a Turecka.

Ruský prezident Vladimir Putin a německá kancléřka Angela Merkelová.
Putin plánuje konferenci o Libyi. Věří, že dlouholetý konfikt brzy skončí

Sarrádž naproti tomu trval na tom, že se Haftarova armáda musí stáhnout na pozice, na nichž byla do loňského dubna, kdy LNA začala postupovat k Tripolisu. Sarrádž, který dohodu podepsal, si rovněž dělá nárok na funkci nejvyššího velitele libyjské armády.

Haftar podle televize Al-Arabíja smlouvu nepodepíše, dokud všechny jeho požadavky nebudou zohledněny. Polní maršál se zároveň ohradil proti Sarrádžovu podpisu dokumentu. Další příležitost ke smíření obou stran bude v neděli, kdy má o Libyi jednat mezinárodní konference v Berlíně.