Haiti je na kolenou. To prohlásil ve středu, kdy začal v této západní polovině karibského ostrova Hispaniola vyhlášený třídenní státní smutek, premiér země Ariel Henry. Ten je zároveň dočasným prezidentem, zastupuje před několika týdny zavražděnou hlavu státu Jovenela Moiseho. Země je od té doby v absolutním chaosu. Počet potvrzených obětí sobotního zemětřesení o síle 7,2 stupně vystoupal na 2189 a podle všeho není ani zdaleka konečný. Nyní záplavy a silné deště z tropické bouře Grace přerušily záchranné akce.

Trosky zemětřesením zničených domů ve městě Rampe na Haiti, 18. srpna 2021
Počet obětí zemětřesení na Haiti stoupl na 2189. Statisíce lidí potřebují pomoc

Zemětřesení zdevastovalo velkou část jihu země. Počet poškozených a zničených domů se odhaduje na 60 tisíc. Lidé se zoufale toulají mezi ruinami a hledají pohřbené příbuzné, popisuje agentura AP. Pitné voda doslova neexistuje, studny i vodovody byly zničeny. Tisíce lidí ze strachu před dalšími otřesy raději spí pod provizorními přístřešky nebo širým nebem. Poničena byla i řada kostelů. A v sobotu v 8.30 ráno, kdy zemětřesení propuklo, byla spousta Haiťanů na mších. 

Šéf civilní ochrany Jerry Chandler pro BBC připustil, že do řady postižených oblastí stále nedorazila žádná pomoc. Podle jeho slov na ni čeká kolem 600 tisíc Haiťanů, 135 tisíc rodin je pak podle odhadů bez domova.

„Nic nefunguje. Vláda neudělala nic, aby se připravila na podobnou katastrofu, která se dala očekávat,“ zkritizoval vládu Pierre Cenel z města Les Cayes pro agenturu Reuters.

Záběry ze zničeného Haiti:

Zdroj: Youtube

Skoro stotisícové město Les Cayes je jedním z nejpostiženějších. Problém je, že se se do něj nyní nelze dostat. Cesty jsou sice poničené, ale ne neprůjezdné. Humanitární pomoci brání místní zločinecké gangy. Západní čtvrť metropole Port-au-Prince Martissant je jimi zcela zaplavena. A právě přes ni vedou všechny komunikace do Les Cayes  a dalších postižených měst. Henryho vláda nekontroluje celou zemi a v Martissantu je zcela bezmocná. Může jen žádat mafiánské bosse, aby cesty odblokovali.

Desítky tun humanitární pomoci

I místní pobočce UNICEF v Port-au-Prince se podařilo přepravit do zasaženého regionu pouze jeden kontejner pomoci. „Snažíme se. Apelujeme na ozbrojené skupiny, aby průjezd humanitárních konvojů umožnily,“ řekl novinářům Bruno Maes z UNICEF. Do země již míří také zahraniční pomoc. Kromě záchranných týmů z USA, Kolumbie nebo Chile dorazily už desítky tun humanitární pomoci z Mexika, Chile nebo Venezuely.

Domy poškozené zemětřesením na ulici ve městě Les Cayes na Haiti, 16. srpna 2021
Na Haiti začaly tři dny národního smutku. Nemáme čas počítat mrtvé, říká lékař

Ke vší té hrůze se vrací i další černá můra Haiťanů. Panují obavy z možného rozšíření cholery. Jen tato nemoc po ničivém zemětřesení na Haiti v roce 2010 zabila na 10 tisíc lidí a rozšířila se tehdy i do sousední Dominikánské republiky, kde na ni zemřelo asi 500 lidí. Mimochodem, v sousední jedenáctimilionové zemi tropická bouře odřízla od zdrojů tekoucí vody na 1,2 milionu obyvatel.

Sobotní zemětřesení o síle 7,2 stupně bylo v Americe druhé nejtragičtější za posledních 20 let, větší katastrofu zažilo Haiti v lednu 2010, kdy po otřesech zemřelo na 230 tisíc lidí. Nejchudší země západní polokoule se přitom z otřesů před jedenácti lety dosud nevzpamatovala. V té době bylo 60 procent infrastruktury zdravotní péče v zemi v troskách. Hlavní město, které bylo z velké části zdemolováno, včetně hlavní nemocnice, do dnešních dnů nebylo zcela obnoveno. Více než 55 procent z 11 milionů obyvatel Haiti žije v chudobě.

Zemětřesení na Haiti
VIDEO: Zemětřesení na Haiti si vyžádalo asi 227 životů. Mělo 7,2 stupně

Zemi trhají na kusy cynické zájmy oligarchů, nepotrestaných šéfů mocných gangů a slabých vlád. Odhadem 13 miliard dolarů zahraniční pomoci, která dorazila na Haiti po katastrofě v roce 2010, byla vynaložena zbytečně nebo rozkradena, napsala AP.

K tomu všemu v letech 2016 a 2017 ostrov zdevastovaly dva velké hurikány. Epidemie koronaviru zde řádí již přes rok, ale její rozsah není znám. V zemi se nevedou statistiky, netestuje se ani neočkuje.