"Haiti je na kolenou," prohlásil ve středu premiér země Ariel Henry. "Zemětřesení, které zdevastovalo velkou část jihu země, znovu ukazuje naše limity a to, jak jsme křehcí," dodal ministerský předseda v době, kdy přeživší projevovali čím dál větší frustraci z pomalého poskytování pomoci v nejvíce postižených oblastech.

"Jako soudce nemůžu mít politický názor. Ale jako člověk, jako člověk zajímající se o situaci své země, (musím říct) nic nefunguje. Neudělali nic, aby se připravili na tuto katastrofu," kritizoval vládu Pierre Cenel z města Les Cayes.

Domy poškozené zemětřesením na ulici ve městě Les Cayes na Haiti, 16. srpna 2021
Na Haiti začaly tři dny národního smutku. Nemáme čas počítat mrtvé, říká lékař

Vedoucí haitské civilní ochrany Jerry Chandler připustil, že pomoc se do mnoha oblastí ještě nedostala, ale úřady se ji tam podle něj snaží dostat. Humanitární pomoc potřebuje nejméně 600 tisíc Haiťanů a 135 tisíc rodin je bez střechy nad hlavou, uvedl Chandler.

Sobotní zemětřesení o síle 7,2 stupně bylo v Americe druhé nejtragičtější za posledních 20 let, větší katastrofu zažilo Haiti v lednu 2010, kdy po otřesech zemřelo na 230 tisíc lidí. Nejchudší americká země se přitom z otřesů půdy před jedenácti lety stále vzpamatovává. Poslední přírodní neštěstí zemi postihlo jen několik týdnů poté, co ozbrojenci zavraždili prezidenta Jovenela Mo?seho, což stát uvrhlo do politického chaosu.