Představitel Hamásu sdělil agentuře Reuters, že návrh zahrnuje příměří ve „třech fázích“, z toho každá by měla trvat 42 dní, jeho součástí je také obnova Pásma Gazy, návrat vysídlených Palestinců nebo výměna vězňů. Delegace hnutí podle něj brzy odcestuje do Káhiry k dalším jednáním.

Podle nejmenovaných zdrojů stanice Al-Džazíra by první fáze příměří podle dohody přijaté Hamásem zahrnovala mimo jiné stažení izraelských jednotek z pomyslné dělící linie mezi severem a jihem Pásma Gazy, druhá fáze úplné stažení izraelských vojsk z oblasti a trvalé zastavení bojových operací a třetí fáze ukončení izraelské blokády Pásma Gazy.

Ilustrační snímek
Izraelská armáda zahájila evakuaci části Rafáhu. Hamás příměří odmítá

„Víme, že jde o plán rozdělený do několika fází, který je založený na výměně rukojmích a vězňů jako součást příměří,“ napsal analytik stanice Al-Džazíra. Druhá fáze by podle něj měla znamenat další výměny vězňů a rukojmích a třetí fáze už spíše obnovu válkou zničeného Pásma Gazy.

Šéf Hamásu Ismaíl Haníja v pondělí v podvečer SELČ telefonoval s katarským premiérem Muhammadem bin Abdar Rahmánem Sáním a šéfem egyptské rozvědky Abbásem Kamelem, kterým oznámil souhlas s návrhem. Agentura AFP záhy informovala o „projevech radosti“, které v Pásmu Gazy vypukly. Osud dohody je však zatím ve světle skeptických projevů nejmenovaných izraelských zástupců nejistý.

Nejmenované zdroje izraelského deníku Haarec a agentury Reuters obeznámené s vyjednáváním nicméně uvedly, že pondělní návrh se „rámcově“ shoduje s tím, který již Izrael přijal na konci dubna a neobsahuje velké změny.

Lidé v Jeruzalémě se dívají na plakáty izraelských rukojmích zadržovaných v Gaze. Ilustrační snímek
Po 200 dnech viděli syna ve videu Hamásu. Rodiče: Tu bolest nejde ani vyjádřit

Podmínky v návrhu nechtěl komentovat ani mluvčí Bílého domu John Kirby, podle kterého o věci v regionu stále jedná ředitel Ústřední zpravodajské služby (CIA) William Burns. „Ředitel Burns je tam, pracuje na tom v tuhle chvíli na místě,“ řekl Kirby na tiskové konferenci ve Washingtonu.

Vojenské operace v Gaze pokračují

Zatímco američtí i izraelští představitelé návrh dohody zkoumají, mluvčí izraelské armády podle Reuters uvedl, že armáda v tuto chvíli dál pokračuje ve svých operacích v Gaze.

„Hamás až do neděle trval na tom, že dohodu přijme, pokud budou existovat silné záruky od zprostředkovatelů, především Američanů, že bude platit trvalé příměří. Silným signálem (uzavření dohody) pro mě bude, až vystoupí Katařané a veřejně prohlásí, že dohoda je na světě,“ dodal analytik Al-Džazíry.

Šéf Hamásu Haníja si v pondělí večer telefonoval také s íránským ministrem zahraničí Hosejnem Amírabdolláhjánem i tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem. S oběma se podle Reuters shodl, že „míč je na straně Izraele“ a že Tel Aviv by měl dohodu přijmout.

Zpěvák a textař Tomáš Klus
V Gaze je splněna definice etnické čistky, říká zpěvák a herec Tomáš Klus

Zprávy o možném pokroku v jednáních o klidu zbraní, které už měsíce váznou, přišly jen hodiny poté, co izraelské letectvo začalo shazovat letáky s arabským textem, které vyzývaly asi 100 tisíc Palestinců k evakuaci Rafáhu - města na jihu Pásma Gazy, kde se podle prohlášení izraelské vlády skrývají poslední jednotky Hamásu. Armáda tam proto plánuje pozemní operaci, od jejíhož spuštění ale Tel Aviv kvůli očekávaným dopadům na civilisty opakovaně odrazuje řada zemí včetně Spojených států.

Boje v Pásmu Gazy, které začaly loni 7. října, dosud přerušilo jen jedno týden trvající příměří na konci listopadu.

Netanjahu: Dohoda přijatá Hamásem neplní naše požadavky

Návrh dohody o příměří schválený palestinským hnutím Hamás neplní izraelské požadavky, ale Izrael bude pokračovat v jednáních, řekl podle agentury Reuters premiér Benjamin Netanjahu. Jeho válečný kabinet mezitím jednohlasně vyjádřil podporu pokračování vojenských operací v Rafáhu na jihu Pásma Gazy. Armáda podle serveru The Times of Israel (ToI) dnes večer „cíleně udeřila“ na pozice Hamásu v Rafáhu, palestinská média rovněž informují o vzdušných úderech v oblastech, které izraelská armáda ráno nařídila evakuovat.

Izrael bude pokračovat v operaci v Rafáhu, „aby vyvinul vojenský tlak na Hamás s cílem pokročit v osvobozování rukojmích a dalších vojenských cílech“, cituje ToI kancelář izraelského premiéra.