Vojáci, kteří strávili většinu úterý v troskách kibucu vyzvedáváním těl zabitých civilistů, řekli, že na místě došlo k masakru. Předpokládá se, že se zabíjení odehrálo v prvních hodinách sobotního útoku.

Izraelská armáda byla zaskočena a do kibucu se jí podařilo dostat po 12 hodinách, řekl BBC Davidi Ben Zion, zástupce velitele výsadkářů 71. jednotky. „Díky bohu jsme zachránili životy mnoha rodičů a dětí,“ řekl. „Bohužel, někteří byli popáleni zápalnými lahvemi. (Bojovníci Hamásu) jsou velmi agresivní, jako zvířata,“ dodal.

Palestinci oslavují zničení izraelského tanku
Jak tajnůstkářský velitel Hamásu Muhammad Díf osnoval útok na Izrael

Kibuc
Označení pro zemědělskou, ale také průmyslovou osadu v Izraeli, která hospodaří formou kolektivního vlastnictví.

Zdroj: Wikipedie

Ben Zion poznamenal, že ozbrojenci z Hamásu zabíjeli rodiny, včetně dětí, a označil je za „džihádistickou mašinérii, která zabíjí všechny, neozbrojené, normální občany, kteří se jen chtěli nasnídat“. Některé z obětí podle vojáka byly sťaty. „Zabili je a některým usekli hlavy, je to strašný pohled…musíme si pamatovat, kdo je nepřítel a co je naším posláním, kvůli spravedlnosti, kde je správná strana, a celý svět musí stát při nás,“ řekl Ben Zion.

Další voják ukázal na zkrvavený fialový spacák, z něhož koukal oteklý palec u nohy. Žena pod spacákem byla podle vojáka zabita a sťata na své předzahrádce. Zpravodaj BBC píše, že vojáka nepožádal, aby spacák odhrnul a ukázal mu tělo. Několik metrů od tohoto místa bylo zčernané a oteklé tělo ozbrojence Hamásu.

Brutální útok nikdo neočekával

Události, které se staly v kibucu Kfar Aza, jsou dalším z rostoucího počtu důkazů svědčících o válečných zločinech spáchaných ozbrojenci Hamásu, píše BBC. Hamás obyvatele kibucu překvapil stejně jako sousední obce.

První linií obrany kibucu byli strážci, obyvatelé s vojenskou zkušeností, kteří hlídkovali po obvodu. Byli zabiti v boji s útočníky. Jejich těla byla nalezena u jejich pozic v centrální části kibucu. Stejně jako ostatní izraelské oběti byla zabalena do černých pytlů a odnesena na nosítkách na parkoviště, kde čekala na vyzvednutí.

Izraelští vojáci odklízejí těla obětí útoku na kibuc Kfar Aza:

Zdroj: Youtube

Obyvatelé izraelských pohraničních obcí očekávali pravidelné raketové útoky poté, co Hamás v roce 2007 převzal kontrolu nad Pásmem Gazy. Nebezpečí přijali jako cenu za život na venkově v semknuté komunitě, která v sobě stále nesla stopy pospolitého ducha prvních sionistických osad.

Obyvatelé Kfar Azy a dalších izraelských obcí podél hraničního plotu s Pásmem Gazy se těšili dobré životní úrovni navzdory hrozbě raket Hamásu. Betonové kryty nikdy nebyly od domů, trávníků a volných prostranství vzdáleny dále než pár kroků. Všechny domy v kibucu měly zabezpečenou místnost, venkovní terasy, grily, dětské houpačky. Venku byl čerstvý vzduch.

Nikdo si však nepředstavoval, že by Hamás mohl prolomit izraelskou obranu a zabít tolik lidí, ať už zde ve Kfar Aze nebo jinde v Izraeli. Zděšení a hněv Izraelců se mísily s nedůvěrou, že stát a armáda selhaly při plnění své základní povinnosti chránit své občany, píše BBC.

Kolektivní trauma

Těla mrtvých ozbrojenců Hamásu, kteří tolik Izraelců zabili, hnila na slunci a ležela odkrytá na místech, kde byli zabiti, v křoví, příkopech a na prostranstvích v kibucu. Poblíž těl byly motocykly, na kterých vtrhli do kibucu poté, co prorazili hraniční plot. Jsou tam i trosky paraglidu, který ozbrojenci použili k přeletu z Pásma Gazy.

Izraelské bezpečnostní síly kontrolují poškozený dům poblíž Jeruzaléma poté, co jej zasáhla raketa vypálená z pásma Gazy.
Desítky Čechů se snaží dostat z Izraele. Poletí pro ně vládní speciály

Když se novináři BBC ráno blížili ke vchodu do kibucu Kfar Aza, byly po jeho obvodu stále stovky izraelských vojáků. Velitel dával rozkaz k palbě na budovu v Pásmu Gazy. Téměř okamžitě začala palba z automatických zbraní, která směřovala přes hranici do Gazy. Z té se mezitím neustále ozývalo hluboké dunění leteckých úderů.

Izrael po sobotním zabití tolika občanů prožívá kolektivní trauma, píše BBC. V Gaze jsou však také zabíjeny stovky civilistů. Mezinárodní humanitární právo jasně říká, že všichni bojovníci musí chránit životy civilistů, připomíná zpravodajský web s tím, že je jasné, že zabití stovek civilistů útočníky Hamásu je závažným porušením válečného práva. Izraelci odmítají jakékoli srovnání mezi způsobem, jakým Hamás zabíjí civilisty, a tím jak umírají palestinští civilisté při jejich náletech.

Izraelský voják: Doufám, že do Pásma Gazy vstoupíme

Generálmajor Itai Veruv, který se chystal odejít do důchodu, ale nyní musel vést boj o znovudobytí kibucu, trval na tom, že Izrael dodržuje své závazky vyplývající z válečného práva. „Jsem si jist, že bojujeme za naše hodnoty a kulturu… budeme velmi agresivní a velmi silní, ale zachováme si své morální hodnoty. Jsme Izraelci, jsme Židé,“ řekl.

Následky útoku radikálního hnutí Hamás v izraelském městě Tel Aviv.
Vše o Hamásu: Kdo ho řídí, proč zaútočil na Izrael právě teď, jaké má spojence

Veruv důrazně odmítl, že by Izrael přestal dodržovat své závazky plynoucí z válečného práva. Lze však předpokládat, že s rostoucím počtem mrtvých palestinských civilistů bude Izrael čelit čím dál silnější kritice.

Pohled do Kfar Azy tak může být vodítkem budoucího vývoje. Zpravodaj BBC v této souvislosti popsal rozhovor s nejmenovaným izraelským vojákem, který se podílel na osvobození kibucu. Na místě podle něj panoval „chaos a všude byli teroristi“. Řekl také, že nikdy jako voják nemusel dělat to, co nyní. Na dotaz, co bude následovat, voják odpověděl: „Nevím. Budu dělat, co mi řeknou. Doufám, že tam vstoupíme“. Na dotaz, zda tím myslí do Pásma Gazy, odpověděl. „Ano, jsme na to připraveni“.