„Pane prezidente, zaujala mě vaše představa jediného dvounárodnostního státu. Vím, že se jedná o kontroverzní ideu, ale každá hluboká myšlenka je svým způsobem provokativní,“ řekl Zeman během schůzky se svým izraelským protějškem Reuvenem Rivlinem.  

„Rád si vyslechnu vaše argumenty pro vznik jediného státu. Diskuze o dvou nezávislých státech totiž probíhají celá desetiletí, ale upřímně, v Gaze nevidím nezávislý stát. Hamás vnímám jako teroristickou organizaci, ne stát,“ pokračoval český prezident.

Prezident Miloš Zeman zahájil s manželkou Ivanou návštěvu Izraele.
Prezident Zeman zahájil návštěvu Izraele. Uctil památku zakladatele Herzla

„I to je, pane prezidente, provokace. A dokážu si představit lidi, převážně novináře, kteří budou protestovat. Ale já jsem v permanentní bitvě s českými novináři a proto pevně doufám, že situace v Izraeli bude lepší,“ uzavřel Zeman.

Podle Rivlina pojí Českou republiku s Izraelem „velmi silné přátelství“. Izraelský prezident mimo jiné ocenil spolupráci v technologiích i investicích. Po vyjádření pro média se oba prezidenti odebrali na jednání. Na ty je doprovodí i předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček a čtyři ministřivčetně místopředsedy vlády a ministra životního prostředí Richarda Brabce nebo ministryně průmyslu a obchoduMarty Novákové.

Odpoledne Zeman promluví v izraelském parlamentu - Knesetu. Stane se tak prvním českým politikem, který bude mít příležitost oslovit místní poslance při jejich zasedání.

Oběd s izraelským premiérem

V úterý má prezident na programu oběd s premiérem Benjaminem Netanjahuem. Hlavním bodem bude slavnostní otevření Českého domu, které je podle Pražského hradu významným a symbolickým politickým gestem. Zeman se netají tím, že by ČR měla přesunout do Jeruzaléma z Tel Avivu svou ambasádu, s čímž zásadně nesouhlasí Palestinci či arabské státy.

Útok Talibanu na policejní velitelství. Ilustrační snímek
Talibán přepadl na západě Afghanistánu policejní konvoj. Zemřelo 20 lidí

Podporu vlády, která by takový krok musela schválit, zatím nezískal. Dá se předpokládat, že prezident opět před zástupci Izraele bude o stěhování velvyslanectví mluvit. A právě otevření Českého domu vnímá jako předstupeň k tomuto přesunu.

Český dům nebude mít diplomatický status, své zastoupení v něm budou mít některé státní agentury. Konat by se v něm mohly třeba podnikatelské semináře či jednání s investory. Sídlit bude v budově Cinematéky v blízkosti jeruzalémského Starého Města. Na otevření Českého domu naváže státní recepce.

Návštěva izraelských regionů

Český prezident by rovněž před středečním odletem mohl vyjet do některého z izraelských regionů. Zda se cesta uskuteční, bude záležet na aktuální bezpečnostní situaci. Vztahy Izraelců a Palestinců se nedávno opět vyhrotily a vyústily v ostré střety včetně raketového ostřelování Izraele a izraelských náletů na Pásmo Gazy.

Do obytné čtvrti v Istanbulu se zřítil armádní vrtulník
Do obytné čtvrti v Istanbulu spadl armádní vrtulník. Zemřeli čtyři vojáci