Byl to jejich třetí pokus o překročení hranic mezi Pásmem Gazy a Egyptem. A navzdory předchozím nezdarům měli důvod věřit, že tentokrát to skutečně vyjde. Rodinu Taly Abu Nahleh totiž kontaktovala jordánská ambasáda s radou, aby se vydali k hraničnímu přechodu Rafáh, který se měl ve středu otevřít držitelům zahraničních pasů i těžce zraněným Palestincům.

Čtyřiadvacetiletá Tala, jejíž matka je jordánskou občankou, se skutečně vydala na cestu. A doufala, že tentokrát to vyjde. Muselo…

Má pozemní operace Izraele v Pásmu Gazy naději na úspěch?

Už tak obtížnou situaci rodiny totiž ještě zhoršuje zdravotní stav Talina patnáctiletého bratra Yazida. Ten je na invalidním vozíku a sužují ho časté záchvaty. „Když situace vyeskalovala, Yazid se velmi bál a jeho záchvaty se stávaly stále horšími a horšími. Pokaždé, když začnu věřit, že horší to už být nemůže, život mě přesvědčí o opaku,“ popisuje mladá žena pro server BBC a dodává, že nemocnicím v Gaze už došly léky, které její bratr nutně potřebuje.

Navzdory poměrně nízkému věku je sebevědomá a výřečná Tala jedinou živitelkou šestičlenné rodiny. Díky stipendiím v minulosti studovala v USA i v libanonském Bejrútu, nyní se ale potýká s největší výzvou svého života. „Jednoduše se snažíme přežít. Není jisté, zda to zvládneme, ale děláme pro to vše, co je v našich silách. Protože já prostě nechci zemřít ve 24 letech,“ říká.  

Hraniční přechod Rafáh se otevřel civilistům: 

| Video: Youtube

Bez elektřiny, jídla i vody

Po celou středu Tala čekala, zda se na ni i její rodinu konečně usměje štěstí, na konci dne však bylo jasné, že ji čeká další noc v bombardovaném Pásmu Gazy. Beznadějná noc v temném bytě.

„Vrátili jsme se domů. Nemáme elektřinu, jídlo ani pitnou vodu. Nemáme ani vodu na to, abychom se umyli. Jsme o den blíže okamžiku, kdy mému bratrovi dojdou léky, a stále trčíme tady. Nastala noc. Nevím, jestli se nám podaří odejít zítra, ale doufám, že ano,“ věří Tala ve šťastný zvrat událostí.

Jak se žije v Pásmu Gazy? Přečtěte si svědectví:

Počty lidí, kteří v době zuřícího konfliktu mezi Izraelem a palestinským radikálně islamistickým hnutím Hamás uvázli v Pásmu Gazy, jsou ohromující. A počet těch, kteří odešli – nebo v budoucnu budou moci odejít – tvoří jen nepatrné procento z přibližně 2,2 milionu obyvatel této oblasti.

close Palestinci čekající u hraničního přechodu Rafáh info Zdroj: ČT/Abed Rahim Khatib/Anadolu zoom_in Palestinci čekající u hraničního přechodu Rafáh

Mezi ty šťastnější patřila ve středu Mona. Žena, jež po svatbě získala australské občanství, přesto neměla mnoho důvodů k úsměvu. Pronásledovala ji totiž myšlenka na ty, které musela opustit…

„Jak mohu být šťastná? Nechala jsem tam část sebe samé, své bratry a sestry, zůstala tam celá má rodina. Přeji si, aby i oni - dá-li Bůh - byli v bezpečí. V Gaze panuje hrozná situace, je to tam opravdu velmi špatné,“ svěřila se zpravodajskému serveru BBC.

Z Pásma Gazy se do Egypta dostali první cizinci a zranění 

Z palestinského Pásma Gazy se ve středu dostaly přes hraniční přechod Rafáh do Egypta desítky cizinců a lidí s dvojím občanstvím. Ve stejný den také přivezly sanitky do Egypta první zraněné Palestince. Stalo se tak vůbec poprvé od 7. října, tedy od začátku války Izraele s hnutím Hamás

Podle serveru americké televize CNN vstoupilo ve středu do Egypta 81 těžce zraněných Palestinců, část z nich už podstupuje léčbu v egyptských nemocnicích. CNN s odvoláním na úředníka egyptské vlády informovala také o tom, že Pásmo Gazy opustilo nejméně 360 držitelů zahraničních pasů.