„Ani fašistický nepřítel, ani jeho arogantní vedení a ani jeho stoupenci nedostanou zpět své vězně živé bez výměny a vyjednávání a bez splnění požadavků,“ uvedl mluvčí brigád Kasám Abú Ubajdá. Brigády Kasám jsou ozbrojeným křídlem Hamásu.

Ozbrojenci Hamásu při překvapivém útoku na jižní Izrael ze 7. října povraždili na 1200 lidí a kolem 240 jich podle izraelské armády odvlekli do Pásma Gazy jako rukojmí. Izraelská armáda pak zahájila mohutnou ofenzivu, kterou dočasně přerušilo až týdenní příměří.

Nové snímky z Pásma Gazy šokují:

Izraelští vojáci v palestinské Gaze
Dopadli teroristy, či civilisty? Internetem se šíří fotky polonahých mužů z Gazy

Za klidu zbraní, který skončil 1. prosince, Hamás propustil na 110 rukojmích výměnou zhruba za 240 palestinských vězňů držených v izraelských věznicích.

Katar, který příměří mezi Hamásem a Izraelem pomohl zprostředkovat, uvedl, že úsilí o uzavření nového příměří a propouštění rukojmích trvá. Nová izraelská ofenziva v Pásmu Gazy ale podle něj vyhlídky na úspěch snížila.

Tisíce obětí

Abú Ubajdá v neděli uvedl, že boje proti izraelským silám budou pokračovat. Palestinské ministerstvo zdravotnictví, které ovládá Hamás, zároveň uvedlo, že si vojenské operace Izraele dosud vyžádaly životy 17 997 lidí, zejména žen, dětí a dospívajících.