Podle egyptské státní tiskové agentury byly ženy propuštěny na přechodu Rafáh mezi Pásmem Gazy a Egyptem. Mezinárodní výbor Červeného kříže potvrdil, že dvojici vyvezl z Pásma Gazy jakožto neutrální prostředník.

„Rozhodli jsme se je propustit z humanitárních a zdravotních důvodů… Přestože je nepřítel minulý pátek odmítl přijmout,“ uvedl mluvčí Hamásu s tím, že zajatkyně byly propuštěny za zprostředkování Kataru a Egypta. „Egyptské snahy zajistit propuštění dvou žen z Pásma Gazy uspěly,“ dodala egyptská tisková agentura.

Truchlící lidé v Izraeli po útoku hnutí Hamás. Ilustrační snímek
Unesení důchodci i děti. Na veřejnost se dostávají příběhy lidí zajatých Hamásem

Zpravodajský web televize Al-Džazíra napsal, že propuštěnými ženami jsou Nurit Jichaková a Jocheved Lifšicová, izraelská televize Channel 12 informovala o 79leté Nurit Cooperové a 85leté Jocheved Lifšicové. Obě ženy byly podle izraelské stanice uneseny z kibucu Nir Oz a jejich manželé jsou stále v Pásmu Gazy.

Egyptská televize zveřejnila snímky a video obou žen v sanitkách na přechodu Rafáh. Vnuk Lifšicové izraelské televizi řekl, že se na svou babičku velmi těší. „Doufáme, že je v pořádku a že je zdravá,“ poznamenal.

Zdroj: Youtube

Americký prezident Joe Biden dnes na otázku možnosti příměří odpověděl, že Hamás musí nejprve propustit všechny rukojmí. „Měli by být propuštěni rukojmí a pak se můžeme bavit,“ uvedl Biden podle agentury Reuters. Ta také s odkazem na nejmenované zdroje píše, že Spojené státy radí Izraeli, aby ještě s pozemní operací v Pásmu Gazy posečkal, aby bylo víc času na jednání o propuštění dalších rukojmích.

Zástupce Hamásu v Libanonu Usáma Hamdán podle televize Al-Džazíra večer zpochybnil zprávy, že se Hamás chystá dnes v noci propustit 50 zadržovaných dvojích občanů. Zprávy o jejich možném propuštění se v pondělí objevily v izraelských médiích. Podle Hamdána to jsou „fámy“.

Nepovolená propalestinská demonstrace v Paříži. Francie už dříve protesty na podporu Palestiny v zemi zakázala.
Antisemitská hesla, protesty plné násilí. Válka v Gaze radikalizuje část Evropy

V pátek Hamás ze zajetí propustil dvě Američanky - Judith Raananovou s její dceru Natalii. Katar v jejich propuštění sehrál významnou roli. Mluvčí Hamásu uváděl, že Izrael odmítl přijmout Jichakovou a Lifšicovou. Kancelář izraelského premiéra Benjamina Netanjahua ale tvrzení Hamásu tehdy označila za propagandu, napsal web NBC News.

Hamás dříve uvedl, že sám v Pásmu Gazy drží 200 rukojmí a 50 dalších je v rukách jiných ozbrojených skupin. Přes 20 rukojmí podle Hamásu zabily izraelské nálety.