Izraelští vojáci tunel nalezli při prohledávání nemocnice. Podle sdělení armády se „tunel nalézá zhruba deset metrů pod povrchem a na jeho konci jsou obrněné dveře“.

„Tento druh dveří používá teroristická organizace Hamás, aby zabránila vstupu našich jednotek do svých velitelských stanovišť a podzemních struktur,“ uvedla izraelská armáda. Informace armády není možné nezávisle ověřit.

Izrael a Hamás se blíží dohodě o příměří:

Izraelští vojáci v ulicích palestinské Gazy
Izrael a Hamás mají předběžnou dohodu na pozastavení války, píše Washington Post

Tunel je podle vojáků dalším „důkazem nade vše pochybnosti“, že palestinské hnutí Hamás používalo největší nemocnici v Pásmu Gazy pro své vojenské účely. Tím si podle armády vzalo zařízení jako živý štít. Hamás dlouhodobě popírá, že má své vojenské základy v nemocnicích.

Nemocnice jako zařízení teroristů?

Izraelská armáda v neděli večer zveřejnila videa, o který tvrdí, že pochází z bezpečnostních kamer v nemocnici. Podle izraelských představitelů jsou na snímcích vidět dva lidé, které unesli ozbrojenci hnutí Hamás při útoku ze 7. října. Jedná se o jednoho nepálského a jednoho thajského občana. Jeden z nich je při tom viditelně zraněn a leží na lůžku. „Tyto záznamy dokazují, že teroristická skupina Hamás použila nemocnici Šífa jako teroristické zařízení v samotný den masakru (míněno 7. října),“ uvedla armáda.

Izraelská armáda zveřejnila video, které údajně zachycuje tunel Hamásu pod nemocnicí Šífa:

Zdroj: Youtube

Izraelská armáda také v neděli večer zveřejnila svou rekonstrukci posledních dnů života devatenáctileté vojačky, jejíž tělo nalezla nedaleko nemocnice Šífa. Na základě zprávy patologa a zjištění tajných služeb se armáda domnívá, že vojačka byla zabita příslušníkem hnutí Hamás přímo v nemocnici. Tam se dostala po úderu izraelské armády na byt, kdy jí Hamás držel v zajetí. Podle mluvčího Daniela Hagariha zranění způsobená úderem neohrozila život vojačky. Hamás naopak tvrdí, že žena zemřela právě kvůli útoku armády.

Odchod tisíců pacientů

Největší nemocnici v Pásmu Gazy od soboty opustilo několik tisíc pacientů, lékařů i lidí, kteří tam nalézali úkryt. V zařízení zůstávají tři stovky pacientů, které nebylo možné zatím převést, a několik desítek zdravotníků, píše agentura Reuters. Mise expertů OSN a Světové zdravotnické organizace (WHO) uvedla v sobotu, že nemocnice nemůže dále fungovat, protože jí chybí voda, jídlo, elektřina i paliva.

Palestinci viní Izrael z bombardování školy, při němž mělo zahynout 50 lidí:

Škola v palestinském Pásmu Gazy
Izrael bombardoval školu v táboře OSN. Zemřelo 50 lidí, tvrdí Palestinci

Během dne armáda také informovala, že při vojenských zásazích v Pásmu Gazy zemřeli další její vojáci. Celkový počet izraelských vojáků, kteří od 7. října zahynuli v Pásmu Gazy, tak vystoupal na 64.

V neděli zdravotníci začali evakuaci zhruba tří desítek předčasně narozených dětí. Děti byly převezeny na jih Pásma Gazy a v pondělí bych se jich měla ujmout egyptská porodnice u hraničního přechodu Rafáh.